به گزارش آوای باینگان، روستای ساتیاری یکی از زیباترین روستاهای اورامانات است. این روستا از توابع بخش باینگان محسوب می‌شود و مردم خونگرمش وسوسه‌کننده هر گردشگر برای اقامتی هر چند کوتاه در این روستا هستند.

صدای کبک‌ها و پرندگانی که در این فضا می‌پیچد و باغ‌های میوه‌هایی چون گیلاس، هلو، آلو، زردآلو،گلابی، انگور، انجیر و انار تنها بخشی از جاذبه‌های این روستا به شمار می‌روند و بیش از این هوای پاک، چشمه‌ آبی که از کوهستان جاری شده و تا چندی پیش آب آشامیدنی بومیان را تامین می‌کرده، موج بافی‌ها و صنایع دستی که از گذشتگان برجای مانده و همچنان ابزار و وسایل هر روزه زندگی مردم این منطقه هستند یکی از بهترین، زیبا‌ترین و آرامش‌بخش‌ترین لحظات یک سفر تابستانی را می‌سازند.

آقای مرادی مسئول اقامتگاه بومگردی روستای ساتیاری کرمانشاه است، او خانه‌ای چند اتاقه را با پای‌بندی‌به حفظ اصول معماری و حال و هوای خانه های روستایی منطقه برای میزبانی از گردشگران آماده کرده است و می‌‌گوید: ما سعی کرده‌ایم تاجایی که ممکن است از معماری و اصول معماری برای ایجاد اقامت استفاده کنیم.

او ضمن اشاره به این‌که تمام مجوزها را اخذ کرده و میراث فرهنگی استان و شهرستان نیز حمایت بسیار خوبی در راستای احیای این اقامتگاه بوم‌گردی داشته‌اند اظهار می‌کند که روستای ساتیاری مثل دیگر روستاهای منطقه ساختار و بافت قدیمی دارد. اگرچه متأسفانه بخشی از این بافت به دلیل طرح‌های بنیاد مسکن و خانه‌سازی‌‌های متعدد از میان رفته است.

وی که سالها در این روستا زندگی کرده می‌گوید که تا ۵ سال گذشته بافت ساتیاری کاملا سنتی و قدیمی بوده است.

طبق صحبت‌های آقای مرادی، یکسال و نیم است که فعالیت‌های گردشگری در روستای ساتیاری به صورت نیمه حرفه‌ای آغاز شده است و بومیان و علاقه‌مندان به گردشگری این روستا امیدوار هستند تا با فعال کردن صنایع دستی و توجه به گردشگری توجه مسافران به این شهرستان بیش از پیش جلب شود. او توسعه گردشگری را محرکی برای سایر بخش‌ها می‌داند و معتقد است که با فعال شدن گردشگری همه چیز از جمله دامداری در این منطقه رونق خواهد گرفت.

مسئول اقامتگاه ساتیاری برای رسیدن به ایده‌آل‌هایی که برای این اقامتگاه در سر دارد مسیر سختی را پیش‌بینی می‌کند اما می خواهد همچنان قدرتمند به کارش ادامه دهید تا گردشگری در روستای ساتیاری جانی دوباره گیرد.

او همچنین با اعتقاد براینکه ساتیاری پتانسیل لازم برای گردشگری دارد می‌گوید: «طبق برنامه زمان‌بندی شده برای توسعه فیزیکی اقامتگاه ساتیاری، در بازه زمانی سه تا شش ماهه بحث محوطه به اتمام می‌رسد و به عنوان اقامتگاه بوم‌گردی امکان رقابت با دیگر اقامتگاه‌های خارج از استان را خواهد داشت.»

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تسهیلات اختصاص داده شده برای راه‌اندازی اقامتگاه‌های بومگردی اشاره می‌کند و یادآور می‌شود: «بر اساس طرح توجیهی که برای این اقامتگاه نوشتیم تنها بحث بازسازی، بهسازی و نوسیازی را مطرح کردم. برای تحقق این امر نیز آورده شخصی من که چیزی حدود ۱۳۴ میلیون بود و تسهیلاتی که صندوق امید اختصاص داد بالغ بر ۲۳۴ میلیون را در نظر گرفتیم که البته کل این سرمایه‌گذاری خرج نشده است اما بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون خرج شد تا توانستیم این مکان را برای اقامت گردشگران به بهره برداری اولیه رسانیم.

او که بر اساس طرح توجیهی با راه اندازی این اقامتگاه برای ۵ نفر به صورت مستقیم و ۱۱ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است به این نکته تاکید دارد که اگرچه ما به بهره‌برداری اولیه دست یافته‌ایم اما تا بهره‌برداری نهایی و کامل همچنان راه باقی است. ما به بازیابی و تبلیغات هنوز ورود پیدا نکرده‌ایم و صرفا اطلاع رسانی ما در حد صفحه اینستاگرام، چاپ و توزیع بروشور است بنابراین به شکل حرفه ای تبلیغات نداشته‌ایم چراکه می خواهیم به ۹۰ درصد از اهداف و ایده‌هایمان برسیم و بعد وارد بازاریابی شویم.

از نکات جالب توجه در اقامتگاه بومگردی ساتیاری شکل سنتی و روستایی و همچنین ماهیت اقامتگاه بوم‌گردی است که صورت خانوادگی اداره می‌شود البته طبیعی است که در زمان‌ و ایامی که روستا میزبان گردشگران زیادی باشد، مسئولان اقامتگاه با کمبود نیرومواجه شوند.

مسئول اقامتگاه ساتیاری سال گذشته ۲۲ تور یکروزه برگزار کرده و در سال ۱۳۹۶ نیز چندین تور اقامتی ۳۰ نفری را برپا کرده است. به گفته وی اگرچه بیشتر گردشگرانی که تا امروز آمده‌اند ایرانیان مقیم خارج بوده‌اند اما با توجه به این‌که این اقامتگاه، اقامتگاهی روستایی است چندان انتظار و توقع زیادی از مسئولان اقامتگاه نداشته‌اند.

مرادی نوع قیمت‌گذاری اتاق‌ها را بر اساس تعرفه و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی تعریف کرده است و از سال جاری برای هر نفر از ۲۵ تا ۵۵ تومان هزینه اقامت می‌گیرد. او برای اتاق‌ها نیز ظرفیت حداقل ۴ نفر و حداکثر ۶ نفر در نظر گرفته‌ و می‌گوید: دو اتاق اقامتگاه که سرویس بهداشتی و حمام دارند هر شب آن ۱۲۰ هزار تومان اجاره می‌روند و دیگر اتاق‌ها که سرویس بهداشتی و حمام مشترک ندارند اجاره هر شبشان ۱۰۰ هزار تومان است.

منبع: خبرگزاری آنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد