×

تپه صفی آباد جوانرود تپه ای با هفت هزار سال قدمت

 • کد نوشته: 23364
 • ۱۴۰۲-۰۶-۲۱
 • 320 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: سرپرست گروه باستان شناسی تپه صفی آباد جوانرود، قدمت این تپه باستانی را مربوط به حدود هفت هزار سال پیش اعلام کرد.
  تپه صفی آباد جوانرود تپه ای با هفت هزار سال قدمت
 • به گزارش آوای باینگان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان فرهاد فتاحی سرپرست گروه باستان شناسی تپه صفی آباد جوانرود با اشاره به انجام گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم تپه باستانی صفی آباد جوانرود، گفت : این تپه به دنبال بررسی‌های دکتر یعقوب محمدی‌فر در سال ۱۳۸۴ در شهرستان جوانرود شناسایی و در همان سال به عنوان یک محوطه باستانی به شماره ۱۵۱۶۱ به ثبت ملی رسید. 

  وی افزود: باتوجه به واقع شدن این تپه در مجاورت روستای صفی آباد و توسعه بافت فیزیکی روستا و افزایش ساخت و ساز‌ها در اطراف آن، به منظور جلوگیری از تعدی و تعرض به عرصه و حریم این تپه باستانی و تخریب آن، برنامه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم آن در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه قرار گرفت. 

  این باستان شناس کرمانشاهی اظهار کرد: در این راستا از محل اعتبارات استانی، بودجه‌ای برای گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم آن اختصاص یافت و پروژه در مرداد امسال به اجرا درآمد. 

  وی افزود: در راستای اجرای این پروژه ۲۰ گمانه در ابعاد ۱*۱، ۱.۵*۱ و ۱.۵*۲ متر در پیرامون تپه ایجاد و بر این اساس خط عرصه و حریم تپه صفی آباد ترسیم شد که بر این اساس وسعت تپه بیش از یک هکتار است.

  فتاحی اضافه کرد: بر اساس مواد فرهنگی بدست آمده و مصالح بکار رفته در معماری ساختار‌های مدفون در دل تپه می‌توان قدمت آن را به اوایل هزاره پنجم قبل از میلاد یعنی دوره عبید و همچنین دوره ساسانی و دوره اسلامی تاریخ گذاری کرد. 

  این باستان شناس کرمانشاهی اضافه کرد: حجم مواد فرهنگی و نهشته‌های باستانی تپه خصوصا در دوره پیش از تاریخ حاکی از آن است که استقرار‌های شکل گرفته دراین محوطه از نوع استقرارگاه‌های موقت بوده است.

  فتاحی اظهار کرد: در شهرستان جوانرود تعداد محوطه‌های باستانی زیادی وجود دارد که تاکنون فعالیت‌های باستان شناختی اندکی در آن‌ها صورت گرفته و این برای اولین بار بود که یک کاوش باستان شناسی را در این شهرستان انجام دادیم، لذا امیدواریم با حمایت‌های مسئولین استانی و شھرستانی شاھد انجام پروژە ھای باستان شناختی بیشتری در آیندە نزدیک به منظور معرفی بیشتر در محدودە این شهرستان باشیم .

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *