×

تک رای بلای جان حقوق شهروندان

 • کد نوشته: 12523
 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۱
 • 1615 بازدید
 • ۲ دیدگاه
 • آوای باینگان: انتخابات ۲۹ اردیبهشت، با مشارکت بیش از ۷۰ درصدی مردم به انجام رسید.

  تک رای بلای جان حقوق شهروندان
 • مشارکتی که در آن مردم با عزم و اراده خویش به قراردادهای تسلیحاتی صدها میلیاردی اهمیتی ندادند. درحوزه انتخابات ریاست جمهوری بعلت محدود بودن نامزدها و اعلان صریح مواضع آنها انتخاب آسان بود و علیرغم پیش بینی ها این انتخابات ریاست جمهوری بود که مردم را وادار به شرکت در انتخابات اعضای شورهای اسلامی شهر و ورستا نمود و نه بلعکس چرا که مردم ما با چالش بزرگ تصمیم گیری در حوزه انتخابات شورهای اسلامی شهر و روستا مواجه بودند.
  فهم علت و چرایی آن هم کار مشکلی نبود. به جهت ناتوانی و بعضا ناکارآمدی و حاشیه سازی های دوره های قبلی، تعداد زیادی از مردم اصولا علاقه ای به رای دادن در این حوزه اثر گذار بر زندگی مستقیم خود نداشتند.
  ثبت نام بیش از سیصد نفر در این انتخابات و حضور ۲۸۰ نفر در صحنه رقابت, انتخاب را برای مردم بسیار مشکل ساخته بود. مردمی که حق داشتند در برگ های رای خود نام یازده نفر را در کرمانشاه و یا به تناسب اعضای مورد نیاز شوراها در شهرهای دیگر نام تعداد اعضای مورد نیاز را ذکر نمایند. اما متاسفانه کمتر کسی توانسته بود که یازده نفر را شناسایی و برگزیند. این نقصی بزرگ گاها در حوزه انتخابات مجلس شورای اسلامی و بی تردید در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهاست. چرا که مردم نمی توانند از همه حقوق خود در رای دادن استفاده کنند و نهایتا دود آن به چشم عامه مردم خواهد رفت و شهر را متلاطم و شوراها را حاشیه ساز، خواهد ساخت.
  اگر چه در چند شهر بزرگ لیست های مشخص تعیین کننده بودند اما در شهر ما علیرغم وجود لیست های متعدد به علت گمنام بودن خود معرفی کنندگان لیست ،مردم به آنها شناخت و اطمینان نداشتند و به سلیقه خودعمل نمودند. سلیقه ای عمل نمودن موجب شکل گیری یک شورای ناهماهنگ، با تفاوت دیدگاههای مختلف و عدم وفاق آنها برای تصمیم گیری می شود و تکرار باز هم تکرار می گردد.
  متاسفانه در این میان تک رای بلای جان مردم در برخورداری از همه حقوق خود شده است. تک رای بعلت عدم شناخت کافی از دیگر نامزدهاست و یا بعلت توصیه دیگران و یا بعلت آن است که فرد تنها و تنها در پی به کرسی نشاندن نامزد خود است. اما هیچگاه نپرسیده ایم اگر به فرض محال همه بصورت تک رای شخص موردنظر ایشان را برگزینند آیا شورایی برای شهر شکل خواهد گرفت؟ و آیا اگر این فرد متعهد متخصص و توانا در شورا به حاشیه رانده شود، چه کاری از دست وی ساخته است؟ البته بودند نامزدهای محترمی که به لزوم تکمیل همه ردیف های برگ رای توصیه اکید داشتند.
  بنابراین تک رای بلای جان حقوق ما شده است. تک رای یعنی نادیده گرفتن منافع عمومی برای منافع یک فرد خاص هرچند همه هم و غم آن فرد منافع عام یا اینکه اصلح ترین نامزدها باشد .
  قطعا قانون در این حوزه نقص دارد و قانوگزار باید به فکر چاره و تدبیر خاصی باشد که در آن:
  • داوران و تصمیم گیران در تایید یا رد صلاحیت نامزدها از جایگاه حقیقی و حقوقی بالاتری نسبت به ثبت نام کنندگان برخوردار باشند.
  • شرایط ثبت نام به نحوی تعیین گردد, که تعداد محدودتری بتوانند در این رقابت ها شرکت نمایند.
  • برای رای دهندگان لزوم نوشتن همه اعضای موردنیاز ( مثلا کرمانشاه ۱۱ نفر) و یا حداقل تعداد نامزدی که بتوانند اکثریت شورا قلمداد گردند, اجبار گردد.
  این تغییر در قانون:
  • موجب تسریع در حرکت بسوی شکل گیری ائتلاف می گردد
  • تصمیم گیری را برای مردم تسهیل می سازد و بدینوسیله یک شهروند از همه حقوق خود در رای نمایندگان خود به یک مصوبه برخوردار می گردد.
  • هزینه ها و تخلفات انتخاباتی را کاهش می دهد
  • نامزد را مجبور می سازد قبل از آنکه بخواهد در میان مردم مقبولیت کسب نماید,خود را به تعدادی از نامزدهای دیگر و یا معرفی کنندگان لیست خاصی, اثبات کند.
  امید است با بازنگری در قوانین انتخاباتی مردم را از بی تفاوتی نسبت به این مهم و همچنین وضعیت نابهنجار ناتوانی در انتخاب اعضای شورهای اسلامی شهر وروستا خارج گردند.
  ضمنا تاسف خود را از وضع تبلیغات, ابزار تیلیغ و نوع رفتار شهرداری ها ( محو کردن اثار تبلیغاتی و تشجیع طرفدران در دور زدن شهرداری و افزایش هزینه های شهرداری و نامزدها) و رفتار تبلیغی خود نامزدها ابراز نمایم , چرا که هزینه های انتخاباتی شهر کرمانشاه می توانست بخشی از محرومیت و نواقص شهر و حاشیه نشینان را مرتفع سازد, و قطعا اسراف بزرگی رخ داد که نیازمند استغفار است, اسرافی که نه در سرنوشت نامزدها اثر خاصی بر جا نهاد و نه آنکه مردم را به انتخاب اصلح نزدیکنر ساخت. تنها هزینه ای سنگینی بود که:
  • بر دوش نامزد و خانواده ها سالها سنگینی خواهد نمود
  • هزینه ای بر اقتصاد نه چندان رضایت بخش کشور تحمیل نمود
  • ا روند تخریب محیط زیست و چهره شهر را تسریع کرد

  این رویه نشان داد تا رسیدن به شهروندانی مسئول در قبال خود، آینده فرزندان و محیط زیست راهی بس طولانی در پیش داریم. مطمئنا بخش اعظمی از عیب کار به قانون و قانون گزاران بر می گردد. چرا که با تغییر و اصلاح قانون و با اجبار شهروندان به ذکر حداقل های مورد نیاز شکل گیری یک شورای شهری یا روستایی در برگ رای، همه شهروندان عزیز می توانند مسئولانه و آگاهانه در انتخاب نامزدها تصمیم گیری نمایند و تخلفات نیز نمی توانند اثر چندانی بر شکل گیری شوراهای اسلامی شهر و روستا داشته باشند و قطعنا عدم حضور آگاهانه ماست که بازار مکاره برای عده ای برای خرید و فروش سرنوشت و رفاه نسبی ما رونق می گیرد.
  تدبیر و زیبا اندیشی تنها راه زیبا سازی محیط شهر و روستای ماست.

  نوشته های مشابه

  2 پاسخ به “تک رای بلای جان حقوق شهروندان”

  1. کیهان انفرادی گفت:

   با عرض سلام
   جناب دکتر رستمی تبار مطالب ارسالی جنابعالی را بارها در سایت های مختلف را به دقت کامل مطالعه خواهم کرد ودر این نکته که شخص جنابعالی شخصیتی کاریزماتیک وکل نگر هستید را شکی نیست اما واقعیت های جامعه ما چیز های دیگری است که می شود شفاف تر به آن پرداخت.
   در خصوص مطلب فوق باید عرض کنم که انتخاب حق هر شخص وفردی است که واجد الشرایط باشد و در این میان این کاندید های محترم هستند که باید در محیطی سالم به رقابت بپردازند. در شهرهای بزرگ با توجه به اعلام لسیت از طرف جناح واحزاب انتخاب به مراتب آسان تر از شهرهای کوچک وکم جمعیت است .
   با توجه به اینکه شوراهای شهر وروستا تبدیل به مناقشه جهت تسویه حساب های شخصی بدل گردیده وهر یک از کاندید های محترم جهت اخذ رای از مردم با توسل به ترفند وشگردهای انتخاباتی وتغییر نگرش افراد نسبت به رقبای خود مسئله تک رای را متاسفانه رواج داده اند وحتی در برخی از مواقع حاضر به اضافه کردن کاندیدای که هم سو وموافق وهم جهت هستند نمی باشد که این روند بسیار مایه تاسف است/
   در جامعه ای که شخصیت افراد ،سطح تحصیلات، واهداف وبرنامه های اعلامی و… برای عموم باید ملاک انتخاب باشد متاسفانه چیزهای دیگری جایگزین آن شده که نشان دهنده رشد فرهنگی آن جامعه است که متاسفانه در سطح کلان هم به این سمت وسو خواهد رفت واین مهمترین مسئله ای است که شاهد بیشترین تک رای در انتخابات هستیم.
   در پایان باید عرض کنم تا زمانی که بینش ومنش ما تغییر پیدا نکند هیچ اتفاق خاصی در اجتماع نخواهد افتاد . چرا که به قول سهراب سپهری می فرمایند:
   چترها را باید بست.
   زیر باران باید رفت.
   فکر را، خاطره را، زیر باران باید برد.
   با همه مردم شهر ، زیر باران باید رفت.

  2. محمود رستمی تبار گفت:

   سپاس جناب انفرادی از لطف و نقد خوبتان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *