×

جناب وزیر این دیدگاه خطرناک است!!!

 • کد نوشته: 11871
 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۶
 • 43478 بازدید
 • ۱ دیدگاه
 • آوای باینگان: سخنان جناب آقای نعمت زاده وزیر محترم صنایع و معادن در خصوص ممنوعیت ایجاد شده از سوی سازمان محیط زیست نگران کننده بود .

  جناب وزیر این دیدگاه خطرناک است!!!
 • این نگرانی از بابت چهار گورخری نیست که ایشان ذکر فرمودند و البته اگر نگرانی هم وجود داشته باشد مایه مباهات است, بلکه بیشتر بخاطر نوع دیدگاه و بینشی است که بر روح سخنان ایشان حاکم بود, می باشد. سخنانی که نشان داد که محیط زیست درکشور ما تنها نردبان ترقی با دیدگاهی اقتصادی صرف است. محیط زیستی که حیوانات بی پناه باقیمانده نیز حق چرا بر معادن آن را ندارند چرا که وزیر محترم نگران تامین مواد اولیه برای صنایع تابعه خویش است که بعضا حتی از پرداخت مالیات سبز نیز سرباز می زنند. جناب وزیر(با خنده) فرمودند درصورت موافقت با شروع بکار معادن تعداد گورخرها افزایش خواهد یافت. جناب آقای نعمت زاده به تحقیق خود واقفید که نه تنها این امر محقق نخواهد شد بلکه هرجا پای انسان به محیط زیست باز شد محیط زیست و گونه های گیاهی و جانوری نابود شدند و منقرض گشتند. و بعد از استخراج مواد معدنی گردوغبار و سرزمینی خشن و رها شده به ارث نهاده شد.

  باید پرسید. ضرری که از بابت خشکاندن هورهای نواحی مرزی در خوزستان به کشور وارد شد چقدر است؟ گردو غبار برخاسته و قطعی آب و برق استان خوزستان بعلت ورود همزمان گردوغبار و رطوبت بالا, ناشی از همین نوع بینش است. صدور بی محابای مجوز حفر چاه (۱۵۶هزار حلقه) و احداث سدهای متعدد که موجب بی آبی دریاچه ارومیه و ریزگردهای شور و هزینه های گزاف برای احیای آن و جبران خسارات ناشی از همین دیدگاه بود. دیدگاهی که بهره برداری از جنگلهای شمال را ترویج و سیلابهای مخرب را برای ساکنین آن به ارمغان آورد.

  بهرحال ارزش اقتصادی منطقه و ارزش حفظ جانوران و تنوع زیستی در ۲۰ منطقه ای که فرمودید که قرار است رئیس جمهور محترم جهت قطع ید حفاظت محیط زیست, اقدام فرماید, در بلند مدت قابل محاسبه است. نوع نگاه شما به محیط زیست بسیار جای نگرانی دارد و نشان می دهد دیدگاه شما دیدگاهی صرفا اقتصادی بوده و در چارچوب توسعه پایدار تعریف نشده است.

  اگر بودجه هایی را که دولت محترم در سال جاری برای جبران بخشی از خسارات ناشی از مدیریت وحشتناک انسان بر محیط زیست پرداخت نموده است برشمارید, قطعا در نوع مطالبه خود تجدید نظر فرموده و یا حداقل برای حفظ گونه های نادر از جیب وزارت متبوعه هزینه می فرمودید.

  البته ضرورت هم ندارد چنین بی محابا از وجود منابع معدنی بکر و دست نخورده نگران بود, چرا که نسلهای بعدی به مواد اولیه نیاز خواهند داشت. این  سخنان نشان داد که محیط زیست و آموزش محیط زیست در کشور بسیار مظلوم و هیچ جایگاه تعریف شده ای ندارد……امید است همه ما نسبت به حفظ محیط زیست طیق اصل پنجاهم قانون اساسی متعهد باشیم. و سخنانی به زبان نرانیم که بهرام گور هم درخواب ابدی برخود بلرزد…..

  نوشته های مشابه

  یک پاسخ به “جناب وزیر این دیدگاه خطرناک است!!!”

  1. اسرافیل صالحی گفت:

   صحبت های وزیر صنعت، معدن که از رسانه ملی پخش شد جدای از نوع بیان و ادبیات ایشان که ممکن است دغدغه علاقمندان ب محیط زیست باشد،در واقع خیلی مخالف با اصول محیط زیست نیست و باید اذعان کرد سخت گیری غیرکارشناسانه و غیر ضرور و گاها تنگ نظرانه محیط زیست نه تنها کمکی به رشد و توسعه مولفه های محیط زیست نمیکند بلکه خودبخود عامل تحلیل و انهدام همان مولفه ها خواهد شد، این سخت گیری و آیین نامه های غیر ضرور و غیرکارشناسانه مختص بهرام گور و معادن مس آنجا نیست، سالهای سال است که عوارض چنین آیین نامه های بی کیفیت در همین بخش باینگان بر تن مردم محروم این منطقه سنگینی میکند و خیلی از فعالان و علاقمندان و کارآفرینان بخش باینگان را فراری داده یا ناامید کرده است، منطقه به اصطلاح حفاظت شده بوزین و مره خیل باعث شده که اندک سرمایه داران و سرمایه گذاران این منطقه نتوانند برای خود یا سایرین شغلی به پا کنند، چون هر طرح و فعالیتی که بخواهد در حوزه بخش باینگان صورت پذیرد با مخالفت صریح محیط زیست به بهانه بوزین و مره خیل سرکوب خواهد شد که نمونه های آن شامل پرورش اسب، پرورش ماهی، پرورش گونه های وحشی و… بوده و هست،خروجی این راهکار محیط زیست تا کنون نابودی بیشتر و سریعتر محیط زیست و ممانعت از سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال شده است

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *