×

صادرات گیوه از روزانه ۲ هزار جفت به ماهانه ۲۰ جفت رسیده است

 • کد نوشته: 14938
 • ۲۸,تیر ۱۳۹۹
 • 1968 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: معیشت بسیاری از خانواده های منطقه اورامانات به گیوه بافی و دیگر صنایع دستی دستی وابسته است و توقف صادرات این کالاها موجب کاهش درآمدهای مرزنشینان شده است.
  صادرات گیوه از روزانه ۲ هزار جفت به ماهانه ۲۰ جفت رسیده است
 • به گزارش آوای باینگان و به نقل از کردپرس، سیاست های ارزی بانک مرزی و الزام تجار و بازرگانان به عرضه ارز صادراتی از طریق سامانه نیما بر وضعیت صادرات صنایع دستی منطقه اورامانات تاثیرات بسیار منفی داشته است. خبرگزاری کردپرس در گفتگو با مدیر بازارچه شوشمی پاوه به تشریح وضعیت فعلی صادرات این اقلام پرداخته است.

  بهروز فرجی در گفتگو با خبرنگار کردپرس پیرامون این موضوع اظهار داشت: تا قبل از الزام تجار به عرضه ارز حاصل از صادرات کالا از طریق سامانه نیما، صادرات صنایع دستی منطقه اورامانات از رونق مناسبی برخوردار بود و روزانه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ جفت صادرات گیوه داشته ایم.

  وی به کاهش شدید صادرات گیوه پس از اعلام این سیاست های ارزی اشاره کرد و افزود: خیلی وقت است صادرات گیوه روندی به شدت کاهشی داشته و به کمتر از ۲۰ جفت در ماه رسیده است.

  فرجی افزود: چهارماه از سال گذشته و طی این مدت، پنجاه جفت گیوه هم صادرات نداشته ایم.
   
  وی در ادامه به تشریح دلایل عدم استقبال تجار از صادرات صنایع دستی پرداخت و گفت: با توجه به فاصله قیمت چند هزار تومانی نرخ ارز در بازار با ارز نیمایی، تجار این حوزه عنوان می کنند که صادرات صنایع دستی دیگر صرفه اقتصادی ندارد و این فعالیت را کنار گذاشته اند.

  فرجی تاکید کرد: بانک مرکزی باید برای تجاری که در کار صادرات صنایع دستی هستند معافیت هایی قایل شود تا صادرات صنایع دستی اورامانات متوقف نشود.

  معیشت بسیاری از خانواده های منطقه اورامانات به گیوه بافی و دیگر صنایع دستی دستی وابسته است و توقف صادرات این کالاها موجب کاهش درآمدهای مرزنشینان شده است.

  خبرگزاری کردپرس در راستای رسالت خویش در زمینه حمایت از تولیدکنندگان و کمک به اقتصاد مرزنشینان، با انتشار سلسه گزارش ها و مطالبی سعی در گوشزد نمودن عواقب ناگوار اثرات این تصمیمات در معیشت خانوارهای مناطق محروم و لزوم تغییر و یا تعدیل سیاست های ارزی بانک مرکزی خواهد بود.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *