×

صنایع دستی «پاوه»، میراث کهن مردمان کُرد این دیار

 • کد نوشته: 22523
 • ۱۰,فروردین ۱۴۰۲
 • 182 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: به هر بخش از استان کرمانشاه که سفر کنید، خواهید دید که سوغات و صنایع دستی خود را دارند. اگر اهل کرمانشاه‌گردی هستید، حتما باید از سوغات و صنایع دستی شهرستان پاوه دیدن و خرید کنید.
  صنایع دستی «پاوه»، میراث کهن مردمان کُرد این دیار
 • به گزارش آوای باینگان به نقل از خبرگزاری فارس، شهرستان زیبای پاوه با کوه‌های بلند، دامنه‌های سرسبز و باغ‌های انبوه در دره‌های عمیق و چشمه‌های خروشان در غرب استان کرمانشاه قرار دارد.

  این شهرستان علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، صنایع دستی قابل توجهی هم دارد، یکی از این صنایع دستی زیبا و پرکاربرد پاوه «چوخه و رانک» است که از قدیمی‌ترین لباس‌های کردستان و خواستگاه اصلی آن منطقه هورامان است.

  مردم منطقه پاوه و هورامان با کرک نوعی بز به نام مه رهز یا مرغوز که پشم لطیفی است نخ‌هایی را با دوک می‌رسند که از آن نوارهای باریک و بلندی به عرض ۲۵ سانتی‌متر و طول تقریبی ۲۶ سانتی‌متر می‌بافند و از اتصال این نوارها به هم پارچه‌هایی تهیه می‌کنند که با آن لباس محلی مردان کُرد «چوخه و رانک» تهیه می‌شود.

  چوخه و رانک در نوع خود پارچه ساده یا گل‌دار به صورت قطعات مختلف، از پشم و کرک و مو است که پشت و روی پارچه همسان بافته می‌شود، خاصیت اصلی آن در این است که پوشیدن آن در تابستان خنک و در زمستان گرم است.

  علاوه بر تولید پارچه‌های لباس کردی مردانه و چوخه و رانک از این نوارها فرآورده‌هایی مانند رختخواب پیچ  یا موج و جانماز هم تولید می‌شود که حاصل کار بافنده‌هایی است که به روش سنتی نساجی می‌کنند.

  نمدمالی، ساخت زیرانداز و پوشش‌های نمدین یکی از مشاغل کهن این دیار است که همچنان پابرجاست.

  نوعی پوشش مردان به نام «فرنجی» که شبیه جلیقه جلو باز است در منطقه همچنان تولید می‌شود و مردم بومی از آن استفاده می‌کنند.

  تولید گیوه در شهر پاوه و روستاهای اطراف آن رایج است، گیوه نوعی پاپوش مردانه تابستانی، سبک، بادوام و مناسب برای راهپیمایی‌های طولانی است که در همه جای ایران رواج دارد در پاوه همه مراحل تولید این پاپوش دستی‌ست و عموما از نخ قالی و کف آن از پارچه، چرم یا لاستیک ساخته می‌شود.

  در پاوه و اورامانات تولید گیوه زیر پارچه‌ای بیشتر از انواع دیگر مرسوم است و در روستاهای هجیج و نودشه که از مراکز قدیمی و مهم ساخت این نوع گیوه است تولید می‌شود نام این گیوه به هورامی «کلاش» است که پوشیدن آن در استان‌های غرب کشور رایج است.

  صنایع دستی پاوه و هورامان ارتباط مستقیمی با جغرافیای محیطی و سبک زندگی مردم این منطقه دارد به همین دلیل صنایع دستی در پاوه صنعتی پویا و روبه‌رشد است.
  منبع: فارس
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *