×

ماموستا قادری: امروز دنیای پیرامون ما مین گذاری فرهنگی شده است

 • کد نوشته: 11737
 • ۱۳۹۵-۰۹-۰۵
 • 1508 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: ماموستا قادری در همایش تعامل دو نسل که به همت آموزش و پرورش پاوه برگزار شده بود، لزوم هوشیاری، بصیرت و مراقب بیشتر را در عصر کنونی یادآور شدند و گفتند: امروزه دنیای پیرامون ما مین‌گذاری فرهنگی شده است و عصر ما هم با گذشته متفاوت است، لذا باید با نسل جدید آرام و منطقی برخورد کنیم.

  ماموستا قادری: امروز دنیای پیرامون ما مین گذاری فرهنگی شده است
 • به گزارش آوای باینگان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌ جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری روز پنجشنبه  ۴ آذرماه ۹۵ در همایش تعامل دو نسل معلمین بازنشسته و معلمین جدید که به همت مدیریت آموزش‌ و پرورش شهرستان پاوه در سالن امام خمینی (ره) برگزار شد، ضمن ابراز خوشحالی از حضور در جلسه و خسته نباشید به بانیان آن  عنوان کردند: بنده برای معلمین عزیزی که امسال به‌افتخار بازنشستگی نائل شده و همکاران آن‌ها که امسال به بدنه آموزش‌وپرورش پاوه اضافه‌شده‌اند آرزوی توفیق و سلامتی دارم.

  بازنشستگان، بخاطر ۳۰ سال خدمت صادقانه شاکر پروردگار باشند
  وی خطاب به عزیزانی که امروز بازنشسته شده‌اند افزودند: باید به خاطر ۳۰ سال خدمت صادقانه و آبرومندانه در این دنیای پرفراز و نشیب شاکر خداوند باشید و ما هم به شما عزیزان خسته نباشید می گوییم.

   معلمین جدید بدانند که کارشان بسیار متفاوت تر از نسل قبل است.
  ماموستا قادری افزودند: خواهران و برادران عزیزی هم که امروز سوگندنامه معلمی را قرائت نمودند، باید بدانند که کارشان بسیار متفاوت تر از نسل قبل است. دنیای امروزی با سرعت برق و باد شاهد تحولات علمی، سیاسی و اجتماعی موقعیت‌های فکری است، امیدواریم این عزیزان نیز در این دنیای پرمخاطره باعزت زندگی و مخلصانه خدمت نمایند و روزی شاهد باشیم این عزیزان هم آبرومندانه بازنشسته شوند.

   انقطاع نسل در آیات، احادیث و ادبیات کهن فارسی
  ایشان سپس به مسئله انقطاع نسل اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال در آیات قرآن کریم به مسئله انقطاع نسل اشاره‌ کرده است؛ ازجمله در آیه ۱۷ سوره مبارکه احقاف داستان فرزندی ناصالحی را با پدر و مادری صالح خود ذکر می‌کند که فرزند نصایح و حرف والدینش را قبول نداشته و آن‌ ها را مورد پرخاش قرار داده و گفته است: شما من را نصیحت می‌کنید و می‌گویید: ما دوباره زنده می‌شویم درحالی‌که من این حرف‌ها را قبول نداشته و به قیامت ایمان ندارم، قبل از من هزاران نفر زندگی کرده‌اند و کسی زنده نشده است و این‌ها همه افتراء و سخن پیشینیان است و این تضاد در باور، نتیجه فکر دو نسل بود.
  امام‌جمعه پاوه ادامه دادند: قرآن کریم این داستان را نوعی انقطاع نسل می‌داند و دلیل آن است که فرزندان و پدر و مادر کلام همدیگر را متوجه نمی‌شدند و سخن یکدیگر را قبول نداشتند و جامعه به‌نوعی بود که فکر جوانان با افکار پدران و مادرانشان همسو نبود.
  ماموستا قادری در باب انقطاع نسل به حدیث پیامبر اسلام (ص) رجوع کردند و گفتند: پیامبر گرامی اسلام می‌فرماید: خداوند مرا به پیامبری برگزید و برای راهنمایی و ارشاد مردم فرستاد، جوانان مکه با من پیمان بستند اما پیران مکه با رسالت من مخالفت کردند؛ در حقیقت آنان که با پیامبر اسلام پیمان دوستی بستند و در جبهه و جهاد و عبادت در خدمتش بودند از جوانان بودند.
  ایشان در خصوص انقطاع نسل در ادبیات فارسی به نبرد رستم و سهراب در شاهنامه فردوسی اشاره کردند و گفتند: رستم همسری داشت که او را طلاق داد و از او صاحب فرزندی به نام سهراب بود که بعدها پهلوانی نامی شد و درحالی‌که نمی‌دانست پدرش چه کسی است به جنگ پدر خود آمد و به دلیل اینکه باهم اختلاف سنی زیاد داشتند و حرف همدیگر را قبول نداشتند میان آن‌ها جنگ درگرفت و رستم، سهراب را کشت که به عقیده عبدالحسین زرین‌کوب این جنگ نوعی انقطاع نسل بود و هرکدام در فکری به سر می‌بردند که به فکر همدیگر اعتقاد نداشتند.

  دشمنان با دو حربه نظامی و فرهنگی به جنگ مسلمانان آمده اند.
  ماموستا قادری سپس به جنگ گرم‌ونرم دشمنان برعلیه مسلمانان اشاره کردند و گفتند: امروزه دشمن با تمام قوا با این دو حربه به جنگ مسلمانان آمده و از طرفی با جنگ گرم (نظامی) جنگ و خونریزی و دربه‌دری و مهاجرت را به مسلمانان هدیه کرده است و از طرف دیگر هم با به راه‌اندازی فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی سبب انحراف فکر جوانان ما شده است.
  امام‌جمعه پاوه با اشاره به اینکه ابزار جنگ نرم دشمنان امروزه علیه دولت و ملت ایران است، خاطرنشان کردند: امروزه اکثر منازل دارای ماهواره و به فضاهای مجازی دسترسی دارند. همه ما شاهدیم که در طول شبانه‌روز میلیون‌ها حمله و هجمه فرهنگی به ملت ایران می‌شود و این هجمه ها، شیعه و کرد و فارس و ترک و بلوچ و… نمی‌شناسد. لذا باید هوشیار باشیم و اجازه ندهیم جنگ نرم دشمن سبب ناراحتی و آلام خانواده‌های ما و تأثیرگذار بر فرزندان و پدران و مادران جامعه باشد

   امروز دنیای پیرامون ما مین گذاری فرهنگی شده است
  ایشان سپس عوامل ایجاد فاصله بین دو نسل را برشمردند و گفتند: زمان و مکان، ضعف عقیده، نفوذ فرهنگی بیگانه، ازدیاد جمعیت، وجود رسانه‌ها و کاهش عاطفه از عوامل ایجاد فاصله و انقطاع دو نسل هستند.
  ماموستا قادری در پایان لزوم هوشیاری، بصیرت و مراقب بیشتر را یادآور شدند و گفتند: امروزه دنیای پیرامون ما مین‌گذاری فرهنگی شده است و عصر ما هم با گذشته متفاوت است، لذا باید با نسل جدید آرام و منطقی برخورد کنیم.
  وی افزودند: باید معلمین عزیز به‌عنوان پدران فرهنگی فرزندان ما در آموزش‌وپرورش، روحانیت محترم در سنگر مساجد و رسانه‌ها و صداوسیما در جهت آگاه‌سازی جوانان قدم بردارند تا خدای‌ناکرده فرزندان ما در اثر تربیت ناصواب دچار مشکل نشوند و موقعیت زمانی و مکانی و تهاجم رسانه ها ما را دچار شک و تردید نکنند.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *