×

“میوان” روستای ملی کلاش بافی می‌شود

 • کد نوشته: 23591
 • ۱۴۰۲-۰۷-۲۳
 • 152 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان از برنامه ریزی برای تدوین پرونده ثبت میوان به عنوان روستای ملی کلاش بافی ایران خبرداد.
  “میوان” روستای ملی کلاش بافی می‌شود
 • به گزارش آوای باینگان، امین کوگانی در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به فعالیت بانون روستای میوان در کلاش بافی، اظهارکرد: میوان روستایی در بخش باینگان شهرستان پاوه است که تمام زنان آن به کلاش بافی مشغول هستند.

  وی افزود: یکی از بانوان این روستا با نام فرشته حسینی برای اولین بار با آموزش کلاش بافی شروع به تولید این هنر دست می کند و در ادامه آن را در میان تمام بانوان روستا توسعه می دهد و اکنون همه آنها در قالب یک تعاونی به کار تولید کلاش مشغول هستند.

  معاون صنایع دستی استان اضافه کرد: یکی از اصلی ترین شاخصه های کلاش های تولیدی بانوان این روستا، تنوع در طرح و رنگ، متناسب با سلیقه نسل جدید است.

  به گفته این مسئول، بخش عمده ای از کلاش های تولیدی بانوان میوان به خارج از کشور صادر می شود و اشتغالزایی خوبی را در این روستا به همراه داشته است.

  وی خاطرنشان کرد: چندی پیش وزیر میراث فرهنگی در سفر به کرمانشاه از این روستا هم بازدیدی داشت و آن را افتخاری برای صنایع دستی کشور خواند.

  کوگانی اعلام کرد: کار تدوین پرونده ثبت میوان به عنوان روستای ملی کلاش بافی در دستور کار میراث فرهنگی استان قرار گرفته است.

  وی در ادامه با بیان اینکه کرمانشاه در حال حاضر سه شهر و یک روستای ملی دارد، عنوان کرد: دالاهو به عنوان شهر ملی تنبور، نودشه به عنوان شهر ملی گیوه، هرسین به عنوان شهر ملی گلیم و فش به عنوان دهکده ملی سازهای سنتی در کرمانشاه تاکنون به ثبت رسیده اند.

  معاون صنایع دستی استان خاطرنشان کرد: علاوه بر روستای میوان، اقدامات اولیه برای تدوین پرونده کرندغرب به عنوان شهر ملی ابزارآلات فلزی انجام گرفته و انتظار می رود با همکاری مسئولین دالاهو بتوانیم این کار را به سرانجام برسانیم.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *