×

٨۰۰ هکتار از باغات نوسود در خطر خشک شدن هستند

 • کد نوشته: 16868
 • ۱۴۰۰-۰۳-۰۸
 • 545 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: بخشدار نوسود از توابع شهرستان پاوه گفت: به دلیل کمبود بارش ها در سال زراعی جاری و وقوع خشکسالی حدود ٨۰۰ هکتار از باغات منطقه در خطر خشک شدن و نابودی است.
  ٨۰۰ هکتار از باغات نوسود در خطر خشک شدن هستند
 • به گزارش آوای باینگان به نقل از ایرنا؛ یونس جهانبانی روز پنجشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان پاوه افزود: مساحت کل باغات بخش نوسود یک هزار و ۳۲۶ هکتار است که ۹۶۴ هکتار آنها آبی و ۳۶۲ هکتار نیز دیم است.

  وی نیاز آبی در باغات بخش نوسود به ازای هر هکتار را یک و نیم لیتر در ثانیه اعلام کرد و گفت: کل آب مورد نیاز سالیانه ۴۰ میلیون لیتر است.

  بخشدار نوسود تصریح کرد: بیش از ۳۵۰ استخر ذخیره آب در باغات این بخش وجود دارند که با توجه به مطالعاتی که به تازگی صورت گرفته بیش از ۱۰۰ استخر نیازمند ترمیم است و به منظور ذخیره آب در بخش نوسود نیاز است بیش از ۲۰۰ استخر دیگر احداث شود.

  جهانبانی گفت: باغات روستاهای نروی، وزلی، نیسانه، تشار ، هانی گرمله در نوسود و بی نروه ، دبوشته ، دربن ، قلا ، شاران ، هانه دشت ، سراجگاه در نودشه هم اکنون با تنش آبی مواجه هستند و هر چه که زمان می گذرد سایر باغات نیز با تنش شدید آبی رو به رو می شوند.

  وی با بیان اینکه ۹۹ درصد منابع آبی بخش نوسود از چشمه ها استحصال می گردد ادامه داد: بخش نوسود دارای ۳۲۲ رشته چشمه است که در تنش آبی سالجاری بیش از ۱۱۰ رشته از این چشمه ها کاملاً خشک شده اند.

  بخشدار نوسود اضافه کرد: ۷۶ رشته از چشمه های منطقه نوسود به شدت کم آب شده اند و امکان دارد تا میانه  تابستان جاری آنها نیز به طور کامل خشک شوند.

  منبع: ایرنا

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *