×

رامین پی بردی
کرمانشاه و راهکارهای توسعه صنعت گردشگری

 • کد نوشته: 18129
 • ۷,مهر ۱۴۰۰
 • 485 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: گردشگری یک صنعت نوپا در استان کرمانشاه است که با وجود تلاش های صورت گرفته، هنوز توسعه و گسترش آن با موانع و مشکلات زیادی روبرو است.
  کرمانشاه و راهکارهای توسعه صنعت گردشگری
 • پایگاه خبری آوای باینگان – رامین پی بردی طی این سال ها از فعالان اثرگذار گردشگری استان کرمانشاه و به ویژه در حوزه رویداد سازی بوده است. یاداشت این صاحب نظر حوزه گردشگری را در ادامه می توانید مطالعه کنید:

  آنچه که واضح و مبرهن است، بیانگر این موضوع است که صنعت گردشگری امروز گوی سبقت را از تمامی صنایع خدماتی جهان ربوده و همچنان پیشتاز اقتصاد صنایع خدماتی دنیاست.

  هر چند بحران کرونا و ظهور آن در سال ۲۰۲۰ میلادی در زمانی که دنیا خود را برای وقوع یکی از بزرگترین رویدادهای قرن در یکی از موفق ترین اقتصادهای برتر یعنی ژاپن آماده می نمود، به یکباره اسیر رویدادی بسیار وسیع و گسترده با تبلیغاتی سهمگین شد تا نقطه آغازی باشد برای طلوع اتفاقات بزرگی در دنیا و برتری هر چه بیشتر کشورهایی که بی صبرانه منتظر فرا رسیدن آن بودند. و اولین گروگان آن صنعت گردشگری بود و مجال را برای ادامه حرکت آن به شدت محدود نمود.

  در برخی از کشورهای پیشرفته دنیا ضمن مهار این بحران، به سرعت فضای لازم را برای ادامه حیات صنعت گردشگری فراهم نمودند. در کشورهای دیگر که با اما و اگرهای فراوان مواجهند و هنوز به نقطه قابل قبولی دست نیافته اند و ادامه این وضعیت، صنعت گردشگری شان را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

  ولیکن در نهایت غلبه بر این فاجعه بزرگ قرن در دستور کار تمامی دولت ها بوده و دیر یا زود بساط این آفت جهانگیر نیز برچیده شده و با برگشت اوضاع به شرایط عادی، باز هم بشر برای رهایی از یکجانشینی و محدودنشینی دوباره میل سفر کرده و اقتصاد این چرخ بزرگ را به گردش در خواهد آورد.

  و این بار ما می مانیم و کرمانشاه و گردشگری. اگر از موانع توسعه گردشگری در استان کرمانشاه بخواهیم سخنی بگوییم خود حدیث مفصلی است و قصه ایست دراز دامن که در این مختصر نمی گنجد.

  ولی خوبست که یک بار برای همیشه تکلیف خودمان را روشن کنیم و اجازه بدهیم که این پدیده بشری بر اساس قواعد علمی و منطقی بسط و توسعه یافته و امکان ظهور و روز اقتصادی نو را در استان فراهم نماید.

  با توجه به تجارب پیشین در عرصه توسعه گردشگری به نظر می رسد که از انواع گردشگری چندگونه به صورت خاص و ویژه می تواند مزیتی نسبی برای استان پهناور کرمانشاه نسبت به سایر استانها ایجاد نماید که عبارتند از: گردشگری روستایی، گردشگری غذا و گردشگری سلامت.

  در حوزه گردشگری روستایی در طول سالیان گذشته بر پایه مدل مردمی و اجتماع محور در سطح شهرستان پاوه اتفاقات خوبی رویداده است.

  هرچند هنوز با نقطه مطلوب فاصله بسیاری دارد و این دیگر وظیفه دیگر بخش ها به خصوص دانشگاه ها و مراکز علمی و سایر دستگاه های اجرایی است که جهت تعادل بخشی به این نوع توسعه گردشگری وارد میدان شده و نقش آفرینی کنند.

  چرا که صنعت گردشگری اساسا و ماهیتا صنعتی است میان بخشی و چنانچه همه عوامل اثرگذار به موقع و موثر عمل ننمایند، شوربختانه آثار منفی آن بسیار بیشتر از منافع مثبت آن خواهد بود.

  یکی از گزینه ها توسعه گردشگری غذا است. به سبب اینکه پایه بسیاری از غذاهای ایرانی گوشت است و دام مناطق استان نیز غالبا از گیاهان موجود در طبیعت سرشار از علوفه های طبیعی و ارگانیک تغذیه نموده و با تحرک ومیل فراوان تناول می نمایند، گوشت این دام ها از طعم و مزه دلچسبی برخوردار است.

  همین موضوع باعث شده که غذای اصلی مردم این منطقه همچون دیگر نقاط زاگرس کباب و سایر اغذیه مرتبط با گوشت باشد که از نگاه گردشگری اتفاق بسیار خوبی است برای توسعه هرچه بیشتر بخش گردشگری غذا در استان.

  گردشگری سلامت نیز از جمله ظرفیت های موجود استان است که روز به روز با راه اندازی بخش های درمانی جدید و همکاری کادر پزشکی جدید تقویت می شود و این روند در طول ده سال گذشته به صورت مستمر در حال پیشرفت و گسترش بوده است.

  همجواری با کشور عراق، توسعه گفتگوهای گردشگری سلامت در سطح خرد و کلان، پیشینه استان به لحاظ توانمندی در بخش زیر ساختهای سخت و نرم در حوزه پزشکی، مرکزیت کرمانشاه برای چهار استان همسایه و ….از جمله عواملیست که نویدبخش افق روشنی برای توسعه گردشگری سلامت در منطقه است.

  در صورتی که این سه نوع گردشگری را به عنوان اولویت های توسعه گردشگری برای استان کرمانشاه در نظر بگیریم جهت تقویت و پایداریشان نیاز به محرک هایی به شرح ذیل داریم: رویداد سازی، ایجاد زنجیره ارزش و آگاه سازی –همراه سازی و توانمند سازی مردم.

  امروز دیگر کمتر کسی پیدا می شود که از نقش و اهمیت رویدادها به عنوان موتور محرکه صنعت گردشگری بی خبر باشد.

  چنانچه بستر رویدادها فراهم شود و ذینفعان آن با هم هماهنگ باشند با توجه به استعدادهای خیره کننده استان به لحاظ تنوع آب و هوا – محصولات کشاورزی و باغی و دامی – مراسمات آئینی و مذهبی – طبیعت پهناور و زرخیز- آثار ثبت شده جهانی – سرمایه ارزشمند انسانی و…..می توان رویدادهای بی نظیری را طراحی و راه اندازی نمود که هر ساله علاوه بر گردشگران داخلی ، میزبان گردشگران خارجی نیز باشیم .

  ایجاد زنجیره ارزش

  ذات صنعت گردشگری به گونه ایست که برای موفقیت و پایداری آن نیاز به زنجیره تامین خدمات پیوسته دارد و هر چقدر زنجیره ارزش گردشگری در استان به هم پیوسته تر باشد و ذینفعان آن بتوانند تعامل ، همکاری خوب و موثری با هم داشته باشند، به همان میزان صنعت گردشگری در استان پیشرفت خواهد داشت.

  درک اهمیت زنجیره ارزش گردشگری موضوع بسیار مهمی است و زمانی می تواند به درستی عمل نماید که متولیان صنعت گردشگری به صورت واقعی و عملی بتوانند این موضوع را در شمار یکی از اولویت های برجسته توسعه استان قرار دهند.

  آگاه سازی – همراه سازی و توانمند سازی مردم

  بیشترین سطح اتکاء صنعت گردشگری در دنیا به مردم است و این مردم هستند که خریدار و فروشنده خدمات یکدیگر هستند مردم همیشه برای هم جاذبه داشته اند وهیچگاه از هم خسته نمی شوند صنعت گردشگری صنعت مهربانی ،دوستی و تعامل است و درادامه نیز اقتصاد واشتغال و هزاران عامل امیدوارکننده دیگر را به دنبال دارد.

  برای تحقق حداکثری اهداف این صنعت هیچ چاره ای به جز آگاه سازی مردم نداریم. 

  مردم اگر آگاه شوند و پی به اهمیت و ابعاد این صنعت ببرند بدون شک با آن همراه خواهند شد. فردیکه آگاه و همراه باشد بیشترین آمادگی را برای توانمند شدن و نقش آفرینی کلیدی در پازل صنعت گردشگری استان را دارد.

  گاهی با خودم می گویم که اگر در هر شهرستانی از استان تنها ده نفر انسان آگاه و همراه و توانمند داشتیم وضع و روز صنعت گردشگری استان مان به گونه ای دیگر بود. ولی باز هم امیدوارم و برای پایداری این صنعت در استان زیبای کرمانشاه می کوشم .

  تا یار که را خواهد و میلش به که باشد.

  رامین پی بردی

  مهر ۱۴۰۰

  منبع: کردپرس

  نویسنده: رامین پی بردی
  منبع: کردپرس

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *