×

۱۰ روستای اورامانات کرمانشاه ثبت ملی می شود

 • کد نوشته: 14252
 • ۱۳۹۸-۰۲-۱۵
 • 372 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: مدیر پایگاه منظر فرهنگی اورامانات گفت: پرونده ثبت ملی بافت 10 روستای منطقه اورامانات استان كرمانشاه در دست تكمیل است.
  ۱۰ روستای اورامانات کرمانشاه ثبت ملی می شود
 • پویا طالب نیا روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه دغدغه مندی استاندار کرمانشاه برای تسریع در تکمیل پرونده ثبت جهانی شایسته تقدیر است، افزود: تشکیل ستاد برای رفع موانع ثبت جهانی از نقاط قوت برای انجام این امر است.
  وی افزود: اورامانات گنجینه ای عظیم در غرب کشور است که ثبت جهانی آن می تواند در توسعه گردشگری و رونق اقتصادی منطقه بسیار تاثیرگذار باشد.


  وی بیان کرد: از مولفه های ۱۰ گانه ثبت جهانی، اورامانات حداقل هشت آیتم را داراست و حمایت های استانی و ملی از این پرونده می تواند با ثبت جهانی به ثمر بنشیند.
  مدیرپایگاه منظر فرهنگی اورامانات رونق توسعه پایدار در منطقه را از مهمترین مزایای ثبت جهانی برشمرد و گفت: رشد امنیت، معرفی در سطح جهانی، تخصیص اعتبارات ملی و بین المللی و رونق حضور گردشگران خارجی با ثبت جهانی نصیب اورامانات خواهد شد.
  وی افزود: آموزش مردم و بخصوص دانش آموزان برای همراهی در این مسیر به عنوان یکی از برنامه های اصلی باید در دستور کار باشد.


  طالب نیا با بیان اینکه روستاهای منطقه اورامانات باید براساس پتانسیل های موجود برندسازی شوند، اظهار داشت: ظرفیت ایجاد موزه مردم شناسی، موزه صنایع دستی، موزه معماری و موزه قرآن و نسخ خطی در هورامان وجود دارد.


  طالب نیا از ثبت ملی بافت ۱۰ روستای اورامانات کرمانشاه در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: ۲۷ روستای دارای بافت باارزش در منطقه شناسایی شده اند و تلاش می شود با حضور تیم های کارشناسی پرونده ثبت ملی همه آنان تهیه شود.


  مدیر پایگاه منظر فرهنگی اورامانات اظهار داشت: براساس بررسی های به عمل آمده تاریخ سکونت انسان در اورامانات به دوره پارینه سنگی میانی برمی گردد و این از مزیت های پرونده برای ثبت جهانی است.


  پرونده ثبت جهانی اورامانات با همکاری استان های کرمانشاه و کردستان در دست تهیه است.
  بخشی از اورامانات شامل چهار شهرستان پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه واقع شده است.


  بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان و سروآباد و کامیاران استان کرمانشاه واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع می باشد.
  اکنون ۲۹۵ اثر ثبت شده ملی در این منطقه و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد که بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با ۲۰۰ اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.


  در شهرستان روانسر ۵۶ اثر ثبت شده ملی، پاوه ۲۱ اثر و جوانرود نیز ۱۸ اثر ثبت شده وجود دارد.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *