×

محمود رستمی تبار
نقدی بر جریانات اخیر سازمان حفاظت از محیط زیست

 • کد نوشته: 12994
 • ۲۲,شهریور ۱۳۹۶
 • 108450 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: با آغاز دولت دوازدهم و با وجود پیش زمینه ها و شعارهای تبلیغاتی دولت و رییس جمهور محترم در خصوص ضرورت حفاظت از محیط زیست و بعد از انتصاب سرکار خانم ابتکار در حوزه ای دیگر انتظار می‌رفت فردی دلسوز و توانمند جایگزین گردند.
  نقدی بر جریانات اخیر سازمان حفاظت از محیط زیست
 • اما صرفنظر از شخصیت و توانایی ها و تجارب جناب اقای کلانتری مجموعه اظهارات ایشان نشان از شکستن روح حفاظت از محیط زیست توسط ایشان دارد که با عملی شدن این دیدگاه ها اصل حفاظت از محیط زیست هم خدشه دار خواهد شد و عملا یکی از اصول اساسی قانون اساسی کشور نیز مخدوش می گردد.

  سخنان جناب کلانتری در خصوص سالم بودن مواد غذایی تراریخته که بنظر می رسد در راستای مطالعات دانشگاهی (زراعت و اصلاح نباتات) ایشان باشد, بدون در نظر گرفتن تهدیدات محیط زیستی و خطر انقراض گونه های اصیل و بومی , مرگ و میر حشرات و زنبور عسل در نتیجه کاشت این نوع محصولات ناشی از سموم بکار رفته, عدم رعایت ملاحظات سیاسی و امنیتی مواد غذایی, آنهم با هدف مصرف داخلی مایوس کننده بود. در حالیکه اگر در بسیاری از کشورها این نوع محصولات کشت و تولید می شوند, فقط با هدف صادرات است و مصرف داخلی آنها ممنوع است. بقول محمد درویش مهمترین گاف جناب کلانتری نادان خواندن مخالفان یا دلواپسان این حوزه بود که بسیاری از آنها از متخصصان حوزه دانش ژنتیک هستند. بنظر می رسد شانتاژ تبلیغاتی اخیر حامیان محصولات تررایخته و نشر خبر نادرست سالم بودن آنها با تایید مرکز تحقیقات یزد از جناب کلانتری بعنوان تسریع بخش دستیابی به اهداف خود بهره خواهند برد.

  اظهارات ایشان در خصوص سد سازی در شمال کشور,نیز می رود هزاران اصله درخت جنگلهای در حال عقب نشینی شمال کشور را نابود سازند نیز از سکاندار سازمان حفاظت محیط زیست بعید بود. آقای کلانتری انتظار می رفت در گام اول حجم سیلهای اخیر در شمال کشور را بررسی و علل اصلی خسارات ناشی از سیلابها را گوشزد فرمایی. انتظار می رفت جنگلهای دو سوی مرزهای ایران و آذربایجان را مقایسه و برای حجم گسترده پاکتراشی جنگل در این سوی مرز نگران باشی.

  اولین حضور شما، جناب کلانتری در کرمانشاه افتتاح چند پروژه کشاورزی بود. پروژه هایی که با سیاست های غلط دست اندرکاران این حوزه و بنا به نقل از رونامه باختر دشتهای حاصلخیز ما را با کشت غیر اصولی ذرت و خیار و صیفی و محصولات غیر استراتژیک در دشتهای روانسر و ماهیدشت و .. به سمت ممنوعه بودن و فرونشست هدایت نمودند. جناب کلانتری کاش از دوستان حوزه کشاورزی سوال می فرمودید؛ چرا در شهریور ماه و مهر ماه سطح زمینهای زراعی این استان خاکستری رنگ و سیاه رنگ است. آیا این جز کوتاهی آن عزیزان در توجیه کشاورزان محترم در خصوص ضرر و زیانهای ناشی از آتش زدن کاه و کلش برای خاک و محیط زیست و آلودگی هوا را بیان می رساند. در حالیکه مقدار مواد آلی موجود در خاک زراعی استان براساس اظهار نظر کارشناسان استان در حدود نیم تا یک درصد است.

  کاش جناب کلانتری از مسئولان امور آب کشور سرنوشت میلیون ها لیتر اب معدنی سالم و ارزشمند مخازن حوزه آبریز و آبخیز سیروان را که در کانی «بل » خروشان تجلی یافته بودند سوال می فرمودی تا سودا گران اقتصادی؛ آب های بطری شده فرانسوی را در شمال تهران در محدویت منابع ارزی و تحریم های ظالمانه « لیتری ۴۰هزارتومان » عرضه نکنند.

  رفت آمدهای مقامات یک استان برای انتقال آب دریاچه خزر در سازمان حفاظت از محیط زیست آنهم بعد از حضور شما, برای کسب مجوزهای بایگانی شده نیز از رفتارهای ضد محیط زیستی حکایت دارد. دریای خزری که با پس روی های اخیر خود بعلت سد ساز سازی ها مختلف بر مسیر شاهرگ های حیاتی اش, بسیاری از تالابهای حوزه استان گلستان را به مرداب و باتلاق تبدیل و یا خشکانده است.

  جناب آقای کلانتری انتظار می رفت برنامه خود را در خصوص مهار گردو غبار درون مرزی و برون مرزی, سیاست خود را در خصوص مقابله با سد سازی های لجام گسیخته ترکیه و بویژه سد «ایلیسو» و خطرات قطعی آن علیه کشور بیان فرمایید. انتظار می رفت اصرار خود را مبنی بر احیای زیربنایی دریاچه ارومیه تبین می فرمودید .

  و…..
  جناب آقای کلانتری با تدوام این رویه ؛ لباس دفاع و حفاظت از محیط زیست برای شما که در تخصص و تجربه برای آبادانی و توسعه اقتصادی و کشاورزی این مملکت زحمت کشیده اید و معضلات محیط زیستی فعلی کشور نیز بعضا ثمره همین نوع دیدگاههای اقتصاد محور است برای شما تنگ است. از آن لحاظ تنگ است که بنظر می رسد دیدگاه توسعه ای مد نظر شما بر محور توسعه پایدار نیست و هزاران دوستدار محیط زیست اکنون از دور و نزدیک نظارگرعملکرد شما هستند و تک تک سخنان شما را نقد و تحلیل می نمایند.

  جناب آقای کلانتری در یاداشت قبلی نوشتم که چیزی برای دفاع نمانده است و به شما به جهت سهولت کار تبریک گفته بودم اما اکنون باید به همه دوستداران محیط زیست ایران تسلیت عرض کنم، چرا که بنظر می رسد شما معبر گشای میادین بسته و ممنوعه ای هستید که دیگر عزیزان در برابر عشاق حوزه رشد لجام گسیخته اقتصادی واستخراج تمام عیار منابع ملی ایجاد نموده بودند. امیدوارم ظن ما و همه دوستان حوزه محیط زیست نسبت به عمکلرد شما در این مدت کوتاه اشتباه بوده باشد و شما پایبند به روح و جسم « حفاظت از محیط زیست» باشید. جناب اقای کلانتری شما اکنون سیاستگزار حوزه محیط زیست کشور هستید. مقام فعلی شما در تقابل با بسیاری از خواسته های قبلی خود شما و دوستان شما در هیئت محترم دولت و بخش خصوصی است. شما اکنون لباس سبز پاسداری از محیط زیست و طبیعت نیمه جان کشور را برتن نموده اید. شما اکنون در یک تیم کاملا متفاوت بکار گرفته شده اید و خوشبختانه یا متاسفانه سرمربی این تیم هستید و نباید تیم خود را برای شکست خوردن در میادین سخت و شهروآردهای مهم تربیت سازی. جناب کلانتری حداقل در اظهار نظرهای خود رویه های دیپلماتیک را حفظ و در برابر مسائل مهم و حیاتی بی محابا برای شکست دادن تیم خود اظهار نظر نفرما. مبادا توان و نیروی دوستدان حوزه محیط زیست صرف مبارزه با سازمانی گردد که باید حامی آنها باشد گردد.

  محمود رستمی تبار

  نویسنده: محمود رستمی تبار

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *