×

آموزش و پرورش باینگان و چالش های پیش روی رئیس جدید

 • کد نوشته: 13420
 • ۱۳۹۶-۱۲-۰۴
 • 12999 بازدید
 • ۳ دیدگاه
 • آوای باینگان: از سال گذشته و با نزدیک شدن به دوران پایان خدمت جناب آقای مستوفی رئیس فعلی اداره آموزش و پرورش منطقه باینگان و نائل آمدن ایشان به افتخار بازنشستگی در آینده ای نزدیک گمانه زنی ها و لابی گری ها برای نشستن بر کرسی ریاست اداره (( فرهنگ )) به اوج خود رسیده است.

  آموزش و پرورش باینگان و چالش های پیش روی رئیس جدید
 • در این میان یک سری زیر چتر حمایت نماینده در تلاشند و گروهی امتیاز های خاص از جمله عضویت خانواده معزز شهدا و سابقه ی مدیریت را امتیازات خود می دانند و گروهی دیگر مصر به استفاده از سیستم چرخشی هستند، به این معنا که رئیس اداره آ.پ باینگان می بایست یک بار از ما و یک بار از عشیره دیگری برگزیده شود.
  قدر مسلم روزی از همین روزها جناب مستوفی تودیع و رئیس جدید( به احتمال زیاد، سرپرست) معارفه خواهند شد.اما چیزی که مهم است چالش های پیش روی رئیس جدید و چگونگی کنار آمدن با این چالش هاست.
  در این مطلب میخواهیم به بررسی تعدادی از مطالبات مردم بخش باینگان از رئیس جدید اداره آموزش و پرورش این منطقه بپردازیم.
  ۱ مدارس دو شیفت: بحمدالله طی چند سال اخیر تعداد مدارس دو شیفت در سطح منطقه بسیار کاهش یافته و کارهای خوبی در زمینه توسعه سرانه فضای آموزشی صورت گرفته است اما دانش آموزان و مدارس شهر بانه وره کماکان از این مشکل رنج می برند.مسئول جدید آ.پ باید پروژه ساخت مدرسه جدید شهر بانه وره که سال هاست به دلایل مختلف از جمله مشکلات مربوط به تملک زمین و عدم توافق با خانواده اهداکننده و…مسکوت مانده است را باید بالاخره به سرانجام رسانیده و این مردم محترم هرچه سریعتر به کم ترین حق خود در زمینه آموزشی برسند.
  ۲ تسامح و تساهل: نیروی بومی و نیروی در حال خدمت در مناطق کوچک و کم جمعیت همواره مورد اتهام و زیر ذره بین است. هر حرکت رئیس آموزش و پرورش منطقه باینگان از سوی افراد و طیف های مختلف تفسیر به رای شده و مطمئنا با انتقادهای بعضا غلط و گله گذاری همراه خواهد بود.مدیریت این فضا شاید از مشکل ترین دغدغه های مدیر جدید باشد.
  ۳ جذب اعتبار: از اواسط دهه هشتاد و درگیر شدن کشور با تحریم های هسته ای و….مشکل نبود نقدینگی به مشکلی اساسی در همه ادارات و البته گاهی اوقات توجیهی بر سو مدیریت ها و عدم انجام کارهای عمرانی یا فرهنگی و…می باشد. لذا انتظار می رود رئیس جدید آ.پ باینگان بتواند در این زمینه موفق عمل نموده و عقب افتادگی های چند سال اخیر را تا حدی جبران نماید.باینگان در تقسیمات دولتی منطقه ای کمتر توسعه یافته به شمار می آید وقطب دامپروری منطقه اورامانات محسوب می شود. حد اقل کار شاید تلاش جهت بازگرداندن مزایای مربوط به مدارس عشایری و بهره مندی فرهنگیان سطح منطقه از این امتیاز باشد.
  ۴ عمل گرایی: آدم ها را زمان اثبات می کند نه زبان.مردم ما از شعار بیزارند. سخنرانی بدون برداشتن گام عملی مردم را نسبت به مجموعه آموزش و پرورش بدبین و دلسرد می کند.انتظار از مسئول جدید کاربیشتر و سخنرانی کم تر است.
  در این صورت مطمئنا خیرین و مردم هم حامی ایشان در نیل به اهداف نیک خواهند بود.
  ۵ مدیریت املاک آموزش پرورش: آموزش و پرورش منطقه باینگان چندین هزار متر مربع زمین و ساختمان متروک و بلااستفاده دارد و این در حالیست که هر گاه مسافران و گردشگران به باینگان می آیند اگر منزل شخصی مردم خونگرم نباشد. دیگر پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند. داشتن خانه معلم خوب و مجهز و یا تجهیز ساختمان فعلی جهت پذیرایی از مهمانان منطقه( نظر به انجام فعالیت های گسترده در زمینه گردشگری در سطح اورامانات و تبدیل شدن باینگان به قطب گردشگری در چند سال آینده) که هم موجب درآمدزاییست و هم کاستن از درد بی پولی آموزش پرورش، امری الزامی و حیاتیست.فروش زمین های بلااستفاده و ارجاع مبالغ بدست آمده به مدارس جهت تجهیز کارگاه و آزمایشگاه و رفع سایر امورات، پیشنهادی خام و اولیه در این زمینه است.
  شایان ذکر است دو طبقه ساختمان فعلی خانه معلم یکی حوزه تکثیر سوالات است و دیگری محل اسکان فرهنگیان غیر بومی.
  ۶ باز کردن گره کور تعاونی مسکن: داستان معروف زمین های خریداری شده تعاونی مسکن باینگان در حاشیه شهر روانسر( و نه داخل شهر!!)و ماجرای دنباله دار آن از شاهنامه فردوسی و داستان حسین کرد شبستری آشنا تراست به گوش فرهنگیان فعلی و سابق منطقه باینگان. ( رئیس فرهنگ ) می بایست نهایت تلاش خود را جهت روشن شدن زوایای مبهم این قضیه از طرق قانونی بنماید.
  ۷ سکونت رئیس در سطح منطقه: بسیاری بر این باورند مسئول آموزش و پرورش می بایست فرزندش را به همان مدرسه ای بفرستد که فرزندان مردم محروم باینگان، بانه وره و روستاهای تابعه در آنجا تحصیل می کنند.
  ۸ سایر موارد: موارد بسیار دیگری هست که شاید خارج از مجال این نوشته و در درجه ی اهمیت کمتری می باشد.
  در هر صورت امیدواریم تغییری که صورت خواهد پذیرفت استوار بر اصل شایسته سالاری بوده و دانش آموزان و اولیای آنان از این انتخاب متنفع گردیده و شاهد تحولی نسبی در وضعیت آموزش و پرورش سطح منطقه باشیم.

  نوشته های مشابه

  3 پاسخ به “آموزش و پرورش باینگان و چالش های پیش روی رئیس جدید”

  1. شهروند گفت:

   سلام جناب آقای رحمانی را بعنوان رییس جدید تایید و منصوب نمایید چون لیاقت رییس اداره آموزش و پرورش را دارد

  2. بهروز خسروی گفت:

   مطلب بسیار به جایی است امام لازم به اشاره است که بند ششم ارتباط چندانی با رییس اداره ندارد و به نهاد های دگیری از جمله اداره تعاون، جهاد کشاورزی ، استانداری و سایر نهاد های ذی ربط ارتباط دارد. در کل می توان گفت که بیشتر این مسائل وجود دارد اما اداره کردن آ و پ باینگان کار دشواری نیست. چیزی که در اینجا اکنون کم است و مدیر بعدی به شدت نیازمند توجه به آن است اعتماد سازمانی است که به شدت ضعیف شده است. اگر مدیر بتواند اعتماد را به سازمانش برگرداند بسیاری از این مشکلات حل می شود واگر نتواند عمق این مشکلات بیشتر می شود.چگونگی برگرداندن اعتماد نیز خود حدیث دیگری ا ست که میتوانید یک مقاله اساسی در موردش بنگارید.

  3. شهروند گفت:

   جناب آقای محمدشمس لیاقت ریاست اداره آموزش و پرورش را دارد در این مورد همکاری فرمایید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *