×

آنقدر نیرو نداریم که برای هر اثر یک محافظ بگذاریم

 • کد نوشته: 13875
 • ۱۳۹۸-۰۶-۱۷
 • 427 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با تایید خبر تخریب نقش برجسته 4000 ساله در ثلاث باباجانی، گفت: 4200 اثر در استان داریم و آنقدر نیرو نداریم که برای هر اثر یک محافظ بگذاریم.
  آنقدر نیرو نداریم که برای هر اثر یک محافظ بگذاریم
 • به گزارش آوای باینگان امید قادری در گفت و گو باخبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، در واکنش به خبر تخریب اثر ۴۰۰۰ ساله کشف شده در محدوده میان دو شهرستان ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب، با تایید این خبر، گفت: در استان کرمانشاه ۴۲۰۰ اثر تاریخی وجود دارد و این درحالی است که برای محافظت از آنها تنها ۲۵ نیروی یگان حفاظت در اختیار داریم.
  وی کمبود نیروهای یگان حفاظت را یکی از مشکلات مهم در حفظ آثار تاریخی استان دانست و اظهار کرد: وجود این مشکل باعث شده تا نتوانیم برای هر اثر یک محافظ قرار دهیم.
  مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه افزود: این کمبود نیرو به حدی است که برای محافظت از کتیبه ۴۰۰۰ ساله حتی مجبور شدیم خبر کشف آن را که در اسفند سال گذشته صورت گرفت اخیرا اعلام کنیم تا مانع دستبرد سودجویان به این کتیبه شود.
  وی تصریح کرد: کتیبه مذکور شامل دو بخش است که یک بخش آن متاسفانه در زلزله سال ۹۶ دچار خسارت شده بود.
  وی افزود: پس از کشف کتیبه برخی مطالعات و اقدامات همانند اسکن لیرزی از اثر را انجام دادیم و تصاویری هم که اکنون از نقش برجسته سالم منتشر شده، مربوط به عکس هایی است که آن زمان از اثر گرفته شده است.
  قادری با بیان اینکه تخریب این اثر مربوط به روزهای اخیر نیست، عنوان کرد: حدود دو ماه پیش توسط افرادی ناشناس به این اثر خسارت وارد شده، اما بزودی کار مرمت اثر را  انجام خواهیم داد.
  وی اضافه کرد: اگر این اثر آسیب هم نمی دید بازهم نیاز بود آن را مرمت کنیم، چراکه در طول زمان دچار فرسایش شده است.
  مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه تاکید کرد: درحال حاضر بحث مرمت این اثر را در دستورکار قرار داده ایم و باتوجه به اینکه در منطقه ای صعب العبور و در ارتفاع از زمین واقع شده، بنابراین برای حفاظت از آن در حال چاره اندیشی هستیم.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *