×

استقبال گسترده گردشگران از جشنواره غذاهای گیاهی در روانسر

 • کد نوشته: 22797
 • ۱۴۰۲-۰۲-۲۳
 • 173 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: جشنواره غذاهای گیاهی ارگانیک و گیاهان دارویی در روستای کانی کچکینه روانسر، با حضور گسترده گردشگران برگزار شد.
  استقبال گسترده گردشگران از جشنواره غذاهای گیاهی در روانسر
 • به گزارش آوای باینگان به نقل از خبرنگار کردپرس؛ جشنواره غذاهای گیاهی و دارویی ارگانیک منطقه اورامانات با محوریت بومگردی سابات، دهیاری روستای کانی کچکینه و بخشداری روانسر در ۲۲ اردیبهشت ماه برگزار شد.

  در این جشنواره طیف متنوعی از غذاهای گیاهی و طبیعی و با استفاده از گیاهان منطقه مانند «کوکو» و «بورانی کنگر»، «کلانه»، «سورانه»، «بورانی قازیاخه»، انواع کباب ها و … عرضه شده بود.

  کیفیت غذاها و پخت مناسب و طعم خوشمزه، یکی از امتیازات خوراکی های عرضه شده در این جشنواره بود که با استقبال ویژه گرشگران روبرو شد. همچنین استفاده از روغن حیوانی منطقه و دوغ طعم دار شده با گیاهان کوهی به غذاها و خوراکی های عرضه شده طعم دوچندانی بخشیده بود.

  علاوه بر این در چندین بخش از این جشنواره، برنامه های بسیار متنوع موسیقی محلی کردی منطقه همراه با هلپرکی با نظم بسیار خوبی اجرا شد که یکی از زیباترین بخش های این جشنواره بود.

  کوهستانی سرشار از گیاهان دارویی و غذایی

  «شاهو» بلندترین و عظیم ترین کوهستان منطقه هورامان است و طبیعت زیبا و تنوع گیاهی گسترده آن زبانزد خاص و عام است.

  مدیر جشنواره غذاهای گیاهی ارگانیک؛ شاهو را یکی از ظرفیت های طبیعی و گردشگری بی مانند منطقه توصیف کرد و گفت: این کوهستان از روانسر آغاز می‌شود و تا استان حلبچه در اقلیم کردستان ادامه دارد.

  ناصر احمدی عنوان کرد: این کوهستان طیف بسیار گسترده ای از گیاهان دارویی و غذایی را در دل خود جای داده است. طرفداران محیط زیست حدود ۱۴۰ گونه گیاهی را در این منطقه شناسایی و ثبت کرده اند که از این تعداد حدود ۱۷ نوع غذا و گیاه خوراکی در این جشنواره ارائه شد که با استقبال ویژه گردشگران روبرو شد.

  دیر این جشنواره ادامه داد: در این منطقه از «پیچک» غذایی لذیذ به نام «کلانه» درست می کنند و از «کنگر» هم چندین خورش، خوراک و بورانی متنوع و خوشمزه درست می شود. «گنور» و «ریواس» هم علاوه بر یک خوراکی لذیذ، برای درمان بیماری های روده هم موثر است‌. سورانه، قوژ، شنگ، قازیاخه و دیگر گیاهان نیز در این جشنواره عرضه شد.

  منبع: کردپرس

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *