×

سند چشم‌انداز ۵ ساله اورامانات تدوین می‌شود

 • کد نوشته: 22884
 • ۱۴۰۲-۰۳-۱۰
 • 145 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی طبیعی تاریخی اورامانات از رونمایی از سند چشم انداز پنج ساله اورامانات در سالگرد ثبت جهانی آن خبرداد.
  سند چشم‌انداز ۵ ساله اورامانات تدوین می‌شود
 • به گزارش آوای باینگان، پویا طالب نیا در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به گذشت حدود دوسال از ثبت جهانی اورامانات، اظهارکرد: پس از ثبت جهانی این منطقه بکر و بی نظیر تلاش‌هایی برای برگزاری برنامه ها و جشنواره های مختلف در آن انجام دادیم.

  وی یکی از این برنامه‌ها را برگزاری همایش بین المللی اورامانات با همکاری دانشگاه رازی در سال گذشته خواند و افزود: پس از  فراخوان برگزاری همایش، حدود ۴۰۰ مقاله به دبیرخانه آن ارسال شد که از بین آنها حدود ۳۰۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت.

  مدیر پایگاه جهانی اورامانات با بیان اینکه این مقاله ها در حوزه های مختلفی همچون تاریخ، ادبیات، جغرافیا، اقتصاد، معماری و جامعه شناسی منطقه بود، افزود: با اتمام همایش، کمیته ای در پژوهشکده هورامان شناسی دانشگاه رازی تشکیل شد تا مقالات پذیرفته شده را دسته بندی، گروه بندی و سطح بندی کنند.

  این مسئول خاطرنشان کرد: بعلاوه، پیش از برگزاری همایش بین المللی اورامانات، ۱۸ پیش نشست تخصصی را با حضور اساتید مطرح و حدود دو هزار شرکت کننده برگزار کردیم که از دل این نشست ها هم داده های خوبی را جمع آوری کردیم.

  وی هدف از انجام این اقدامات را تدوین چکیده ای از داده های ارائه شده در مورد اورامانات عنوان کرد و گفت: نتایج این فعالیت ها به تدوین سند چشم انداز پنج ساله اورامانات منتهی خواهد شد.

  طالب نیا اضافه کرد: در سند چشم انداز پنج ساله اورامانات، ضمن ارائه مطالعات انجام شده در حوزه های مختلف این منطقه و معرفی جاذبه های مهم آن، به یک آسیب شناسی از منطقه و بیان راهکارهایی برای آن خواهیم پرداخت.

  به گفته مدیر پایگاه منظر فرهنگی طبیعی تاریخی اورامانات، سند چشم انداز پنج ساله اورامانات در سالگرد ثبت جهانی آن یعنی در پنجم مردادماه رونمایی خواهد شد.

  وی یکی دیگر از اقدامات انجام شده برای اورامانات را تدوین پلان مدیریتی پنج ساله  آن در قالب یک کتاب عنوان کرد و  تاکید کرد مجموعه این اقدامات باعث انتفاع اقتصادی، توسعه پایدار، حفاظت از فرهنگ، تاریخ، تمدن و هویت مردم این منطقه خواهد شد.

  منبع: ایسنا
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *