×

نماینده ایکوموس برای ارزیابی میدانی اورامانات فردا به کرمانشاه می‌آید

 • کد نوشته: 15211
 • ۱۳۹۹-۰۶-۳۱
 • 401 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: معاون میراث فرهنگی کشور گفت: نماینده ایکوموس و یونسکو شامگاه سه‌شنبه اول مهر ۹۹ به کرمانشاه سفر می‌کند و کار ارزیابی میدانی خود را از منطقه اورامانات کرمانشاه شروع کرده و سپس منطقه هورامان کردستان را ارزیابی میدانی خواهد کرد.
  نماینده ایکوموس برای ارزیابی میدانی اورامانات فردا به کرمانشاه می‌آید
 • به گزارش آوای باینگان به نقل از ایلنا، محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی کشور) گفت: پرونده ثبت جهانی به عنوان منظر فرهنگی اورامانات/ هورامان در استان‌های کرمانشاه و کردستان با حدود ۴۰۹ هزار هکتار عرصه و حریم که ۱۰۶ هزار هکتار آن مربوط به عرصه و ۳۰۳ هزار هکتار نیز جزو حریم است، سال گذشته به یونسکو ارسال شد.

  او افزود: بالغ بر ۱۰۰ روستا و سکونتگاه در محدوده عرصه و تعداد زیادی روستا نیز در محدوده حریم اورامانات/ هورامان قرار دارد. مراحل اولیه این پرونده طی شده و تعدادی از بررسی‌های اولیه نیز انجام شده است.

  معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: ایکوموس بخشی از فرآیند ارزیابی را بر عهده دارد، به همین منظور به یک متخصص جهانی مأموریت داده تا ارزیابی میدانی این منظر فرهنگی را انجام دهد؛ پس از این ارزیابی در کمیته‌های بعدی نیز بررسی انجام خواهد شد.

  طالبیان بیان کرد: معمولا تعداد زیادی سوال وجود دارد که ارزیاب از ما خواهد پرسید و سپس تعداد زیادی سوالات و دفاع نیز وجود دارد که اواخر سال جاری انجام می‌شود.

  او افزود: به طور معمول نتایج کمیته ارزیابی در اردیبهشت معلوم می‌شود، البته این نتیجه قطعی نیست و باید در نشست کمیته میراث جهانی نیز مطرح شود، امیدواریم این پرونده ثبت جهانی شود.

  معاون میراث فرهنگی کشور اظهار کرد: گزارش ارزیاب میدانی از وضعیت مدیریت، سامان‌دهی، اصالت، یکپارچگی و وضعیت موجودی که به لحاظ استانداردهای جهانی در این منظر وجود دارد و گزارشی که قرار است به ایکوموس دهد، مهم است.

  او افزود: ایکوموس هم در کنار بررسی ارزش‌ها و اهمیت این منظر فرهنگی که گسترده است، گزارش نماینده خود را به همراه سوال‌هایی که از ایران می پرسد و جوابی که باید ما با همکاری مجموعه دست‌اندرکاران استان‌های کرمانشاه و کردستان و همچنین مردم پاسخ دهیم، بررسی می‌کند.

  طالبیان تصریح کرد: نماینده ایکوموس و یونسکو شامگاه دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹ به تهران سفر می‌کند و روز سه‌شنبه اول مهر ۹۹ با وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و نمایندگان مردم کرمانشاه و کردستان در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو می‌کنند، همچنین همکاران ما در حوزه پایگاه‌های ملی و جهانی و دفتر ثبت آثار در این نشست حضور خواهند داشت.

  او افزود: ارزیاب ایکوموس شامگاه سه‌شنبه اول مهر ۹۹ به کرمانشاه سفر می‌کند و کار ارزیابی میدانی خود را از منطقه اورامانات کرمانشاه شروع کرده و سپس منطقه هورامان کردستان را ارزیابی میدانی خواهد کرد.

  معاون میراث فرهنگی کشور گفت: خوشبختانه طی این مدت با همکاری مقامات عالی دو استان کرمانشاه و کردستان و تمامی دست اندرکاران محلی و استانی به ویژه مشارکت خوب مردم این منظر فرهنگی وضعیت به سامانی پیدا کرده است.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *