×

همایش بین‌المللی هورامان در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار می‌شود

 • کد نوشته: 20042
 • ۱۴۰۱-۰۱-۱۷
 • 313 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: دبیر کمیته اطلاع‌رسانی و روابط عمومی همایش بین‌المللی «هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار» گفت: این همایش اواخر تیرماه سال‌جاری به میزبانی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار می‌شود.
  همایش بین‌المللی هورامان در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار می‌شود
 • به گزارش آوای باینگان به نقل از ایرنا، دکتر «تورج زینی‌وند» روز سه‌شنبه در نشستی در دانشگاه رازی اظهار داشت: پیرو ثبت جهانی هورامان از منظر فرهنگی و زمینه‌سازی جهت دستیابی به توسعه پایدار این منطقه، برای نخستین بار برگزاری همایش بین‌المللی با عنوان هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار در دستور کار دانشگاه رازی قرار گرفته است.

  وی با تأکید بر هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی مربوطه در راستای برگزاری هرچه باشکوه‌تر همایش بین‌المللی هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار ابراز امیدواری کرد این همایش توجه پژوهشگران و صاحب نظران دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و سایر مجامع علمی در سراسر جهان را به منطقه فاخر ملی و جهانی هورامان معطوف نماید.

  زینی‌وند، بر استفاده از تمام ظرفیت‌های رسانه‌ای و فضای مجازی برای اطلاع‌رسانی گسترده همایش بین‌المللی هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار تأکید کرد.

  در ادامه دکتر «نادر نادری» دبیر علمی همایش بین‌المللی هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار به معرفی اعضای این کمیته و تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته پرداخت.

  وی، ۲۵ و ۲۶ تیر ماه سال ۱۴۰۱ را زمان برگزاری همایش بین‌المللی هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار» اعلام کرد و گفت: محورهای این همایش شامل «باستان‌شناسی، تاریخ، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی»، «ادبیات، زبان و گویش‌های محلی»، «جغرافیا، محیط زیست و گردشگری»، «جامعه‌شناسی، آیین و هنر»، «اقتصاد، کارآفرینی، اشتغال و توسعه پایدار» و «معماری، شهرسازی و مرمت» است.

  نادری با اشاره به راه‌اندازی وبسایت همایش، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ را آخرین مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه همایش اعلام کرد و گفت: این همایش با همکاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می‌شود.

  در ادامه دکتر «شیرین زردشتیان» دبیر اجرایی همایش بین‌المللی هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار اظهار داشت: از اولویت‌های این همایش توجه به ابعاد مختلف فرهنگی هورامان از قبیل مواریث فرهنگی ملموس و ناملموس است تا ضمن تلاش برای تقویت ابعاد آن، زمینه شناسایی بیش از پیش ابعاد مختلف فرهنگ غنی هورامان از دیدگاه پژوهشگران حوزه‌های مختلف فراهم و دستیابی به توسعه پایدار منطقه تسهیل شود.

  وی ارایه و انتشار آخرین مستندات و یافته های علمی با رویکرد منظر جهانی هورامان، تحکیم وحدت ملی و تعمیق همبستگی فرهنگی و اجتماعی، تعمیق نگاه دانش بنیان و جامعه محور در مطالعه مواریث فرهنگی در سطوح ملی و محلی، تدوین گزارش کار در حوزه پژوهش برای ارایه به یونسکو، شناخت جوامع محلی برای همراهی در توسعه منطقه و ایجاد امنیت پایدار و تشکیل شبکه پژوهشگران هورامان شناس و برنامه ریزی برای برگزاری نشست های مستمر را از جمله اهداف این همایش برشمرد.

  در این جلسه وظایف و فعالیت‌های محوله کمیته‌های مختلف همایش بین‌المللی هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار؛ از جمله کمیته حراست، فرهنگی، روابط عمومی، اداری- مالی و پشتیبانی، انتشارات، دانشجویی و نمایشگاه تشریح شد. همچنین اعضای شورای سیاست‌گذاری همایش معرفی شدند.

  برگزاری جلسات هماهنگی و هم‌اندیشی با استانداری، فرمانداری و شهرداری و هماهنگی برای راه‌اندازی نمایشگاه همایش در محل دایمی نمایشگاه‌های کرمانشاه، در اختیار قرار دادن امکانات برای برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی و شیوه‌های تأمین مالی و جذب حامی همایش از موضوعات دیگری بود که در این جلسه مورد تأکید قرار گرفت.

  منبع: ایرنا

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *