×

پایان مرمت تنها بازار تاریخی اورامانات در نودشه

 • کد نوشته: 21374
 • ۱۴۰۱-۰۷-۱۷
 • 283 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات از پایان فاز اول مرمت بازار تاریخی شهر نودشه به عنوان تنها بازار تاریخی اورامانات کرمانشاه خبرداد.
  پایان مرمت تنها بازار تاریخی اورامانات در نودشه
 • به گزارش آوای باینگان، پویا طالب نیا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وجود دو بازار تاریخی در اورامانات جهانی، اظهار کرد: این بازارها در دو شهر هورامان تخت در استان کردستان و نودشه در استان کرمانشاه واقع شده اند.

  وی اضافه کرد: طبق شواهد، بازار تاریخی شهر نودشه مربوط به دوره قاجاریه است و از آنجایی که این شهر در گذشته یکی از نقاط تجاری مهم بین مناطق لهون، هورامان تخت و ژاورود بوده، برای همین بازار آن رونق خاصی داشته است.

  مدیر پایگاه جهانی اورامانات ساختار این بازار را از نوع خطی دانست و افزود: در این بازار حجره های متعددی وجود دارد که مشاغل مختلفی همچون آهنگری، زرگری، پارچه فروشی، کلاش بافی، صنایع چوبی و قهوه خانه در آن فعال هستند.

  وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و قدمت این بازار تاریخی، برنامه مرمت و ساماندهی آن را در دستورکار قرار داده ایم تا بتوانیم آن را برای پذیرش گردشگرانی که به منطقه اورامانات می‌آیند، آماده کنیم.

  طالب نیا خاطرنشان کرد: طی سالهای گذشته بیشتر به جاذبه های طبیعی اورامانات توجه شده و کمتر به اهمیت تاریخی و آثار و بناهای تاریخی مهمی که در این منطقه وجود دارد، توجه شده است.

  وی ادامه داد: از طرفی نودشه به عنوان شهر ملی کلاش بافی به ثبت ملی رسیده و شهری توریستی است که ظرفیت پذیرش گردشگران زیادی را دارد، بنابراین باید تنوع زیرساخت های گردشگری را در آن فراهم کنیم.

  مدیر پایگاه جهانی اورامانات خاطرنشان کرد: فاز اول ساماندهی و مرمت این بازار تاریخی در بخش ساباط آن که مهمترین عنصر بازار تاریخی است، با همکاری شهرداری، راه و شهرسازی، شورای شهر و مردم منطقه با اعتبار حدود ۴۰۰ میلیون تومان انجام گرفت.  

  به گفته این مسئول، ادامه مرمت و ساماندهی بازار تاریخی نودشه شامل سنگفرش معابر، لکه برداری از جداره ها، ساماندهی تابلوها متناسب با فضای محیطی و… حدود دو سالی به طول خواهد انجامید.  

  منبع: ایسنا

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *