×

۹۴ درصد اراضی «پاوه» ملی و دولتی است

 • کد نوشته: 22855
 • ۱۴۰۲-۰۳-۰۴
 • 127 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: ۹۴ درصد از اراضی شهرستان پاوه، جزء منابع طبیعی است و تنها ۵ هزار هکتار اراضی آن کشاورزی است.
  ۹۴ درصد اراضی «پاوه» ملی و دولتی است
 • به گزارش آوای باینگان به نقل از خبرگزاری فارس، انشاالله کولانی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه امروز در جلسه کمیته صیانت و حفاظت از اراضی ملی با محوریت اطفا حریق‌های احتمالی در جنگل‌ها و مراتع شهرستان پاوه که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: ۹۴ درصد از اراضی شهرستان پاوه، جزء منابع طبیعی است و تنها ۵ هزار هکتار اراضی آن کشاورزی است.

  وی افزود: پاوه با این وضعیت توپوگرافی بین ۲۰۰ هکتار اراضی، تا ۲ هزار مترمکعب در زمین آب جذب می‌کند.

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه  به نقش و اهمیت جنگل‌ها و منابع طبیعی در رسوب گرد و غبار اشاره کرد و گفت: هر انسان در سال ۲۵۰ کیلوگرم اکسیژن لازم دارد، که هر هکتار جنگل ما تامین کننده ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم اکسیژن هم هست.

  وی در ادامه اشاره‌ای هم به فواید مراتع داشت و افزود: هر هکتار مرتع، ۴۰ برابر زمین عاری از هرگونه پوشش، آب جذب می‌کند.

  کولانی پاوه را نگین اورامانات معرفی کرد و یادآور شد: اگر جنگل‌ها از بین بروند، تنها بر سلامت بدن تاثیرگذار نیست، در اقتصاد و از نظر روحی و روانی اجتماعی تاثیر خواهد گذاشت.

  وی با بیان چگونگی رخداد حریق‌ها به ارائه گزارشی از حریق‌های سال گذشته در سطح جنگل‌ها و مراتع استان پرداخت و افزود: براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، ۶۵ درصد از ۱۰۰درصد حریق‌های بوجود آمده، توسط گردشگران بوده که کشاورزان به صورت آگاهانه ۱۵ درصد، اختلافات قومی قبیله‌ای ۱۴ درصد، ۴ درصد همکاران و سربازان نظامی به صورت ناآگاهانه و ۲ درصد هم از عوامل پیش‌بینی نشده، است.

  علی‌رضا حیدری فرماندار پاوه نیز در ادامه ضمن تشکر از زحمات کارکنان منابع طبیعی، بر حفظ جنگل‌ها و مراتع به عنوان‌ میراث ماندگار شهرستان و دلیل اصلی ثبت جهانی پاوه تاکید کرده و اظهار داشت: همه ساله در چنین ایامی و با افزایش دما احتمال خطر وقوع آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع بیش از پیش احساس می‌شود. به‌خصوص امسال با وجود بارش‌های فراوان و رشد کثیر پوشش گیاهی این احتمالات مضاعف می‌شود خواستار اقدامات پیشگیرانه در وهله اول و برنامه ریزی مناسب و شرکت دادن تمامی امکانات خودرویی و نیروی انسانی دستگاه‌های عضو ستاد بحران برای مهار آتش سوزی‌های احتمالی هستیم.

  وی با اشاره به وجود ظرفیت مناسب انجمن‌های زیست محیطی و مردم نهاد بر آموزش آن‌ها و تشکیل کلاس‌های اطفا حریق در سطح بخش‌ها و روستاها با محوریت بخشداری‌ها تأکید ویژه کرد.

  منبع: فارس
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *