×

گزارشی از مراسم پرحاشیه ی روز خبرنگار در شهرستان روانسر

 • کد نوشته: 12870
 • ۱۳۹۶-۰۵-۱۹
 • 4957 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: صبح روز ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ مراسمی به مناسبت روز خبرنگار بصورت متمرکز برای تجلیل از خبرنگاران شهرستانهای اورامانات در روانسر برگزار شد.

  گزارشی از مراسم پرحاشیه ی روز خبرنگار در شهرستان روانسر
 • مراسمی که از سالن بی کیفیت و گرم آن تا هجوم افراد منتسب و غیر رسانه ای نماینده به محل سالن و حضور چندین نفر در روی سن خبر از برنامه ای بی کیفیت و پر حاشیه را داشت . مراسم در آمفی تئاتر شهرستان روانسر برگزار شد. بهرحال وقتی مدیرانی در اورامانات نزدیک به دو دهه در راس امور فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانها قرار دارند و یا برای ماندن در پست و مقام خود دست به هرکاری می زنند معلوم می شود که اوضاع فرهنگ و ارشاد و خبر و رسانه و تجلیل از آنها چه خواهد شد.

  به گزارش آوای باینگان و به نقل از خبرنگار سلام پاوه  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان روانسر ضمن تبریک روز خبرنگار و خوش آمدگویی به مهمانان ویژگی های خبرنگار خوب را حول محور حق محوری، حق طلبی و حق گویی دانست.

  وی خبرنگاران حقیقت طلب با تلاش های شبانه روزی خود و با خلاقیت، مهارت و حسن سلیقه، بهترین واژه ها را به خدمت می گیرند تا ضمن آگاهی بخشی به آحاد جامعه، به مردم امید بدهند.

  سپس فرماندار روانسر به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت : خبرنگار همانند بقیه مدیران متحمل کار و تلاش حتی تا جایگاه شهادت در انجام وظیفه کوتاهی نخواهند کرد.

  حسین ویسمرادی بیان داشت: خبرنگار وجدان زنده و دیدگان؛ بیدار جامعه در مسیر تعالی و بهروزی هستند.

  وی افزود: خبرنگار مدافع حقوق مردم است و در تمامی عرصه پیشتازی می کند.

  ویسمرادی تصریح داشت: راستی و درستکاری و انعکاس اخبار بدون کم و کاست در اختیار جامعه از مهترین ویژگی خبرنگار است.

  فرماندار ادامه داد: کشف حقایق با حوصله و موشکافانه ،خطر کردن و نهراسیدن ،مسولیت شناس، شجاع و بدون حاشیه بودن از مهمترین خصوصیات ذاتی یک خبرنگار است.

  وی در پایان به جایگاه خبرنگار در دولت تدبیر و امید اشاره کرد.

  ادامه این برنامه بی نظم که قرار بود با ۷ سخنرانی ادامه یابد باعث شد امام جمعه محترم روانسر از سخنرانی در این نشست بپرهیزد و همچنین مدیر کل ارشاد اسلامی نیز در سخنانی کوتاه به ایراد سخن پرداخت و گفت : رسانه ها نقش بسیار مهمی را در حوزه های مختلف فرهنگی ایفا می کنند و بر همین اساس باید از خبرنگاران فعال این عرصه به صورت ویژه تقدیر و تشکر کرد.

  حجت الاسلام رحیم جعفری خبرنگاران را پل ارتباطی میان حاکمیت و مردم دانست و افزود: رسالت اصلی خبرنگاران را اطلاع‌رسانی و آگاه سازی جامعه است و این اطلاع‌رسانی باید با رویکرد بیان حقیقت و بدون در نظر گرفتن سوگیریها، جهت‌گیری‌ها و ملاحظات غیرضروری باشد.

  این برنامه که با دعوت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان ها از خبرنگاران برگزار شده بود حواشی بسیاری داشت از جمله دعوت سلیقه ای و سفارشی از بعضی از افراد یا به قولی خبرنگار نما تا عدم دعوت چهره های شاخصی از خبرنگاران واقعی منطقه از جمله شهرستان پاوه در راس آنها محمد ه,ادی زامیاد با بیش از ۲۵ سال سابقه خبری (خبرنگار ایرنا و صدا وسیما) صهیب زربان سرپرست خبرگزاری تابناک در اورامانات و خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه ، زکریا رستمی و مظهر رمضانی از آوای باینگان بود .
  که بسی جای تامل و پرسش از رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پاوه را دارد که چگونه است افرادی اینچنین به این مراسم دعوت نمی شوند؟هرچند در دعوت از افرادی که در این مراسم حضور داشتند نیز بحثهای فراوانی وجود دارد که باید پاسخ داده شود. اما به واقع عدم دعوت از خبرنگاری پیشکسوت و با سابقه همچون محمد هادی زامیاد جای سوال و تامل بسیار را دارد که باید پاسخ داده شود. خبرنگاری که کمتر ایامی درشبکه های استانی و سراسری وجود دارد که گزارشهای تلویزیونی وی مشاهده نشود.

  در ادامه حاشیه حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نماینده پاوه و اورامانات و افراد وابسته به ایشان جلسه را تحت شعال قرار داد.

  دکتر عیسی منصوری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم ضمن تبریک روز خبرنگار به اهمیت روز خبرنگار اشاره کرد و از خبرنگار بعنوان نماد فکر یاد کرد.

  وی خبرنگار را مسئول پرسشگری و روایت گری دانست و با بیان اهمیت اطلاع رسانی افزود: خبرنگار تنها راوی نیست، بلکه یک خبرنگار در بطن حادثه و بخشی از حادثه یا در عبارت عامیانه «بازی» می باشد.

  منصوری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: خبرنگار نه تنها ثبت کننده است بلکه سهم و سبک خبرنگار در هر اتفاقی مهم و به نوعی در سایت های خاص جهت دهنده می باشد.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود به سبک و سیاق زندگی در منطقه ی اورامانات اشاره کرد و افزود: در اورامانات حوزه های وسیعی برای جذب توریست و گردشگر وجود دارد.

  دکتر عیسی منصوری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ظرفیت اقتصاد ما در دولت یازدهم منفی شش بود و اشتغال بصورت شخصی بود اکنون در دولت آینده امید داریم طبق اشتغال فراگیر، بتوانیم ظرفیت های یک منطقه را بررسی کرده و بتوان با تخصیص منابع بانکی ظرفیت های موجود در هر منطقه را به فعل رساند.

  وی افزود: هدف سفر در این منطقه اینست که منطقه ظرفیت های را ببینم و این قول را خواهیم داد هر سه هفته یکبار نهایتأ هر ماه به استان کرمانشاه سفر خواهیم کرد مجموع فعالیت انجام شده را بتوانیم ببینم.

  منصوری به کارانه ی اشتغال جوانان اشاره داشت و افزود: برای کاهش هزینه ئ مشوق کار جوانان یک بیمه ی جوانان را در نظر گرفته ایم تا سهم بیمه از طرف دولت پرداخت گردد و علاوه بر بیمه ی سهم کارفرما به افراد جویای کار و هزینه های بیمه و کارورزی معادل یک سوم حقوق را به افراد بدهیم.

  حضور همزمان چندین نفر در بالای سن و صحنه سخنرانی جابه جایی های گسترده برای فتح صندلی اول سالن و تعارفات معمول مراسمات عبور و مرور گسترده مدیر ارشاد اسلامی روانسر و جنب و جوش مدیران ارشاد دیگر شهرستانها حول محور نماینده و مدیرکل ارشاد اسلامی تازه بخش هایی از مراسم بی نظم روز خبرنگار بود که با سالن نیمه خالی تکمیل تر می شد.

  شهاب نادری نماینده پاوه و اورامانات در مجلس که بنظر بسیار عجله داشت و سریعا بعد از نطق خود دستور اتمام جلسه را صادر کرد در حالی که هنوز نصفی از این نشست به ظاهر تجلیل از خبرنگاران باقی مانده بود به ایراد سخنرانی پرداخت و  ضمن تبریک ویژه به خبرنگاران منطقه ی اورامانات به برخی از مشکلات منطقه در حضور معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد.

  نادری با بیان اینکه اشتغال از اصلی ترین مشکلات منطقه اورامانات می باشد تأکید کرد که چند خواسته دارم از حجت الاسلام و المسلمین رحیم جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه ۱ تشکیل صنف حامی خبرنگاران اورامانات، خانه مطبوعاتی ۲ فراهم آوردن صدورآسان کارت خبرنگاری ۳ بیمه های تامین اجتماعی ۴ داشتن جلسات مشترک بین مسولیت و خبرنگاران بعنوان پلی برای ارتباط بین مردم و ملت.

  وی عنوان کرد: از خبرنگاران میخواهم به بنده انتقاد کنید تا بتوانیم موفق باشیم، وی نقد را عاملی برای اساس کار و پیشرفت دانست.

  پس از نطق شهاب نادری با تاکید مجری برنامه به اینکه هدایایی از سوی شهاب نادری به خبرنگاران اهدا می شود چند تن از خبرنگاران با اهدای لوح و هدیه ای با امضای فرماندار روانسر و مدیرکل ارشاد اسلامی اما با نام نماینده اورامانات مورد تجلیل قرار گرفتند و در پایان لوح تقدیرهای خالی نماینده توسط مشاورین همیشه در صحنه وی بدون هیچ هدیه ای به خبرنگاران تحویل داده شد.

  در این مراسم بی کیفیت که نماینده حتی حاضر نبود تا پایان مراسم حضور داشته باشد و خواهان اتمام برنامه بود پس از وی نصف سالن که بیشتر بنظر افراد غیر خبرنگار و مشاورین نماینده بودند سالن را ترک کردند البته قرائت مقاله کپی پست توسط آقای امیر ابراهیمی از مشاوران نماینده که مدعی بود نماینده خبرنگاران است در نوع خود جالب توجه بود مقاله ای که از سایت ایرنا تحت عنوان (خبرنگاری؛ زندگی برای همنوع و در لینک http://www.irna.ir/fa/News/81708293 ) ارائه شده بود و در کمال تاسف بدون منبع قرائت شد. سخنان ایشان که بیشتر با تاکید بر گفته های نماینده همراه بود حکایت از یک شو تبلیغاتی و پوپولیستی را برای نماینده داشت.

  در پایان نیز اردشیر اردلان نیز در انتهای برنامه با زبان شیرین کردی سخن گفت و خواسته هایی را مطرح کرد همچنین نکته جالب توجه برنامه که در لحظات خارج شدن از سالن بود انتقاد شدید ایرج محمد زاده از فعالان عرصه خبر به برگزاری و برگزار کنندگان برنامه و نماینده بود که با تشویق حاضران در سالن روبرو شد .

  بهرحال تنها دلخوشی این برنامه مشاهده موضوع توسط دکتر محمدی معاون مطبوعات اداره کل ارشاد اسلامی استان بود که دید و روز خبرنگار و حرمت و جایگاه خبرنگاران را در اورامانات مشاهده کرد.

  امید است در سالهای آتی این نوع مراسمات با هماهنگی بیشتر و با کیفیت تر در حضور خبرنگاران واقعی که در کار خبری فعالیت میکنند برگزار شود.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *