×

۷۰۰۰ ابنیه روستاهای اورامانات شناسنامه‌دار شدند

 • کد نوشته: 14524
 • ۱۳۹۹-۰۲-۰۷
 • 1712 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: بیش از هفت هزار ابنیه در 12 روستای منظر فرهنگی تاریخی اورامانات کرمانشاه شناسنامه دار شدند.
  ۷۰۰۰ ابنیه روستاهای اورامانات شناسنامه‌دار شدند
 • به گزارش آوای باینگان امید قادری در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به ادامه روند فعالیت های ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات در کرمانشاه، اظهار کرد: هرچند در ماه های اخیر شیوع بیماری کرونا تاثیر زیادی روی حوزه گردشگری داشته، اما باتوجه به اهمیت بالای پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات روند تکمیل پرونده را متوقف نکردیم.

  وی تصریح کرد: در این مدت از ۱۲ روستای شرکان، هجیج، داریان، نروی، نجار، بش ناوخاص، تین، زردویی، سفیداب، میرعلی اولیا، قلعه جی و کلاش لولم نقشه سه بعدی تهیه شد و شاخص های معماری آنها بدست آمد.

  مدیرکل میراث فرهنگی استان از تهیه شناسنامه برای بیش از هفت هزار ابینه در منظر فرهنگی تاریخی اورامانات هم خبرداد و اضافه کرد: در شناسنامه هر ابنیه مشخصاتی همچون طول، ارتفاع، مساحت، نما و معماری، قدمت، کیفیت بنا و مصالح بکار رفته در آن قید شده است.

  وی تصریح کرد: شناسایی ابنیه‌های ناهمگون و جلوگیری از ساخت و سازهای جدید که مطابق با بافت و معماری روستاهای ثبت ملی شده این منطقه نباشد، از دیگر فعالیت‌های انجام شده در این مدت است.

  قادری در ادامه بابیان اینکه اقدامات اجرایی رفع نواقص پیش روی ثبت جهانی این منطقه امسال آغاز می‌شود، اعلام کرد: طبق برنامه قرار بود خرداد ماه بازدید کارشناسان ارزیاب یونسکو را از منظر داشته باشیم که به دلیل شیوع بیماری کرونا احتمالا در مرداد این بازدید صورت می‌گیرد.

  وی افزود: در این بازدید پس از ارزیابی کارشناسان یونسکو، نواقص پیش روی ثبت جهانی پرونده اعلام می‌شود و ما نیز باید در مدت زمان مشخصی این نواقص را رفع کنیم.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *