×

تبلور اقتصاد مقاومتی در فعالیت های ماموستای جوان اهل باینگان

 • کد نوشته: 12335
 • ۲۰,فروردین ۱۳۹۶
 • 3851 بازدید
 • ۳ دیدگاه
 • آوای باینگان: فعالیت خود را تنها به مسجد و منبر منحصر نکرده و در زمینه کشاورزی و دامداری نیز هم کارآفرین است و هم تولید کننده، سخن از یک روحانی جوان اهل سنت در شهر باینگان استان کرمانشاه است که الگوی موفقی برای سایر جوانان منطقه محسوب می شود.

  تبلور اقتصاد مقاومتی در فعالیت های ماموستای جوان اهل باینگان
 • به گزارش آوای باینگان وبه نقل از خبرنگار ایرنا؛ ماموستا مُلا ابراهیم انفرادی که ۳۳ سال از عُمرش می گذرد، سال ۱۳۸۷ تحصیلات حوزوی خود را به پایان رساند و اکنون امام جمعه موقت شهر باینگان و امام جماعت یکی از مساجد این شهر است.
  شهر باینگان با حدود چهار هزار نفر در ۱۳۰ کیلومتری غرب شهر کرمانشاه واقع شده و یکی از شهرهای مرزی استان است.
  ماموستا انفرادی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: از سال ۱۳۸۱ مشغول زنبورداری هستم و مدت ۶ ماه است به صورت تفریحی کاکتوس نیز پرورش می دهم.
  او معتقد است که فعالیت های تولیدی لطمه ای به کار مسجد و منبرش نمی زند و با برنامه ریزی توانسته به راحتی به هر دو کارش برسد.
  پرورش زنبور عسل یکی از فعالیت های مُلا ابراهیم جوان است و می گوید با هفت کندو فعالیت زنبورداری را شروع کرده ام و اکنون تعداد آنها را به ۲۰۰ کندو افزایش داده ام.
  این روحانی جوان با بیان اینکه در طول روز ۶ ساعت را به فعالیت های مربوط به پرورش زنبورعسل اختصاص می دهم، افزود: کندوها را در زمستان در منطقه گرمسیری ‘مرخیل’ در جوار مرز عراق و در تابستان در منطقه ییلاقی ‘شیوسر’ باینگان پرورش می دهم.
  ماموستا انفرادی در مورد میزان تولید عسل از کندوهای خود می گوید: همه کندوها مدرن هستند و میزان تولید هم بستگی به عوامل زیادی دارد اما به طور متوسط بین ۵۰۰ تا هزار و ۲۰۰ کیلو عسل طبیعی ارگانیگ از این تعداد کندوها به دست می آید.
  او با بیان اینکه برای پنج نفر هم در زمینه پرورش زنبور عسل اشتغال ایجاد کرده گفت: با در اختیار گذاشتن منابع مالی و فکری زمینه اشتغال این افراد فراهم شده و اکنون به صورت مستقل فعالیت می کنند.
  او با اعلام اینکه از هر کندو بین سه تا ۱۰ کیلو عسل تولید می شود، قیمت هر کیلو عسل را حدود ۷۰۰ هزار ریال ذکر کرد.
  ماموستای جوان از زحمات و تلاش های همسر خود نیز قدردانی کرد و گفت: فعالیت زنبورداری را با کمک همسر انجام می دهم و او کمک بسیار زیادی به من می کند.
  او در مورد کارآفرینی برای پنج نفر در این شغل نیز گفت: بنده سرمایه را در اختیار این افراد گذاشتم و مشاوره و راهنمایی رایگان را نیز به آنها داده ام و بعد از فروش محصول سرمایه من را برگردانده اند و الان خودشان مستقل شده اند.
  به گفته او، برای شروع فعالیت زنبورداری حداقل ۲۰ کندو با هزینه ای در حدود ۸۰ میلیون ریال برای شروع کار و کسب تجربه کافی است و در سال های بعد می توان کندوها را افزایش داد.
  محصولات تولیدی کندوهای زنبور عسل ماموستا در استان های کرمانشاه و کردستان و حتی خارج از کشور به فروش می رسد و به دلیل ارگانیک بودن آن استقبال بسیار خوبی از آن می شود.
  او معتقد است: زنبورداری شغلی کم هزینه و پردرآمد است به شرط اینکه فرد استقامت و پایداری لازم را داشته باشد و محصول ارگانیک تولید کند.
  ماموستا انفرادی به افراد جویای کار توصیه کرد که از جایی فعالیت خود را شروع کنند و به طور قطع خداوند متعال نیز تلاش های هیچ فردی را بی اجرا نمی گذارد و به موفقیت ما کمک خواهد کرد.
  او در مسجد و منبر هم جوانان را به کار و تلاش تشویق می کند و می گوید: هم در محافل خصوصی و هم در منبر و مقام تبلیغ سعی کرده ام جوانان را به سوی کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی هدایت کنم.
  او معتقد است که زمینه کار و فعالیت تولیدی به خصوص در قالب بنگاه های زود بازده مانند پروش طیور، زنبور عسل، پرواربندی و پرورش گاو شیری فراهم است و اگر مسئولان جوانان را حمایت و هدایت کنند می توان بخش زیادی از بیکاری فعلی را برطرف کرد.
  روحانی کارآفرین باینگانی در ادامه سخنان خود می گوید به دلیل کوهستانی بودن منطقه باینگان و فقر جغرافیایی در زمینه فعالیت های تولیدی با محدودیت مواجه هستیم اما با این وصف این منطقه مکانی بسیار بکر برای پرورش زنبور، طیور خانگی، بلدرچین، مرغ تخم گذار و پرورش گل های خانگی بخصوص کاکتوس است.
  ماموستا انفرادی به مسئولان نیز پیشنهاد داد با پرداخت وام های کم بهره با اقساط بلندمدت و برداشتن یک سری محدودیت های دست و پاگیر در زمینه اشتغال در مناطق روستایی به منظور بهبود معیشت مردم و اشتغال جوانان تلاش کنند.
  خبرنگار:فرزاد نویدی

  نوشته های مشابه

  3 پاسخ به “تبلور اقتصاد مقاومتی در فعالیت های ماموستای جوان اهل باینگان”

  1. شهروند گفت:

   کی گفته امام جمعه است شعار خودش است

  2. سردار نادری گفت:

   واقعا دست این بزرگ مرد کرد رابوسید من کاری به موقیت شغلی ایشان ندارم ولی باید ازاین عالم بزرگ قدرانی کردکه بدون امکانات درحال اشتغال زایی کرده است مرحبا مرد

  3. سردار نادری گفت:

   خدا قوت مرد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *