×

ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای تغییر و تحوّل‌

 • کد نوشته: 12559
 • ۱۳۹۶-۰۳-۰۶
 • 2796 بازدید
 • ۵ دیدگاه
 • آوای باینگان: تغییر و تحول چه در بعد ظاهری و چه در بعد باطنی، یکی از ویژگی‌های مهم انسان است.

  ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای تغییر و تحوّل‌
 • بسیاری از آموزه‌های دینی بیانگر آنند که انسان در مسیر زندگی قابلیت و استعداد تغییر و تحول را دارد؛ یعنی هم می‌تواند سیر صعودی به خود گیرد و هم سیر نزولی؛ «وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا * فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا * قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاهَا * وَقَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا»(شمس / ٧ تا ١٠)؛ «و به نفس و آنکه آن را دوست و نیکو نمود پس بزه‌کاری و پرهیزکاری ‌ش را به او الهام کرد بی‌تردید کسی که نفس را [از آلودگی پاک کرد و] رشد داد رستگار شد و کسی که آن را [به آلودگی‌ها و امور باز دارنده از رشد] بیالود [از رحمت حق] نومید شد»

  مبنای این تغییر و تحول « اراده » است؛ «إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ»(رعد / ١١)؛ و چون اراده انسان از حوزه جبر خارج است، بنابراین نتیجه همان است که اراده کند. تاریخ بشریت مملو از تغییر و تحول است. چه انسان‌هایی‌ بوده‌اند که در مسیر زندگی در حال غوطه‌ور‌ شدن در فلاکت و هلاکت بوده‌اند‌ اما عواملی دست به دست هم داده‌اند‌ تا او نجات پیدا کند و چه انسانهایی بوده‌اند که سیر صعودی در پیش گرفته‌اند اما عواملی شکننده و بازدارنده او را از عرش به فرش کشیده‌اند.

  از جمله عواملی که توانسته و می‌تواند در اراده انسان تأثیرگذار باشد و او را از سیر نزولی و قهقرایی نجات دهد و به طرف مثبت کشاند «دین» است. ادیان عموماً توانسته‌اند نقش سازنده‌ای در این راستا ایفا کنند و همانند موتور محرکی، انسان را در پیمودن مسیر مثبت و حق یاری دهند. زیرا عنصر «تغییر دهندگی» در ذات دین و اجزای آن نهفته است. از جمله بخش مهمی که نقطه مشترک همه ادیان نیز هست و در طول تاریخ بشریت سهم بسزائی در تغییر و تحول انسان به سوی خیر و خوبی داشته «روزه» ماه مبارک رمضان است. اجرای این فریضه مهم الهی اگر چه از لحاظ زمان و مکان و کم و کیف متغیر بوده، اما ماهیت آن در همه ادیان یکی بوده و یک هدف را که همان تغییر و تحول انسان است دنبال کرده است. خداوند متعال در سوره بقره آیه ١٨٣ به صراحت به آن پرداخته است: «یَاأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ» ممکن است سؤال شود که چرا همه ادیان در این فریضه الهی مشترکند؟ جواب این است که این فریضه الهی از عنصر «تغییر دهندگی» برخوردار است و هر کس به آن گردن نهد کم و بیش از آن متأثّر‌ می‌گردد.

  تکرار روزه رمضان در هر سال نشان از آن است که انسان قابلیت تغییر به سمت مثبت را در خود دارد و از طرف دیگر بیانگر آن است که در طول سال، موانعی حرکت او را به سمت و سوی تعالی و ترقّی‌ متوقف یا کند کرده است و به‌وسیله روزه رمضان می‌توان این موانع شکننده و بازدارنده را در هم بشکند.

  علی‌رغم‌ این فواید و فواید فراوان دیگر، دلسوزی خداوند نسبت به بندگانش را می‌رساند؛ زیرا خداوند از هر کس بیشتر و بهتر می‌داند که چه موانعی در کمین او نشسته‌اند و چگونه می‌خواهند انسان را از پا در آورند و به سمت هلاکت و بدبختی ببرند و اگر کسی بعد از انجام روزه رمضان و حتی در اثنای آن به فلسفه رمضان که همان «تقوی» یا تغییر و تحول به سمت مثبت دست نیازد، در حقیقت می‌توان گفت که روزه شرعی و خدا پسندانه‌ای صورت نگرفته است و الّا محال است که روزه‌دار بوده باشد و در اندیشه و اخلاق و منش و موضع‌گیری او تغییری حاصل نشده باشد.

  در حدیث رسول‌الله –صلّی‌الله علیه و سلّم– از روزه به عنوان «مکفرات ذنوب» یعنی «تخته پاک‌کن گناه» تعبیر شده است و این بیانگر آنست که شخصی با محاسبه خود و بازنگری به گذشته می‌تواند پرونده سیاه خود را اگر داشته باشد نه تنها پاک، بلکه تبدیل به احسن کند و برای ادامه مسیر به سوی تعالی و ترقی از آن بهره گیرد.

  لذا بر ما بندگان خدا ضروری است که ماه مبارک رمضان را نقطه عطفی برای تغییر و تحول به سمت مثبت و بهترین فرصت برای آن امر مهم تلقی کنیم و چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی از این داروی مؤثّر‌ و شفابخش برای امراض قلوب و شکستن موانع پیشرفت و ترقی خود بهره ببریم و صرفنظر از بدست آوردن رضا و خشنودی خدا سعادت دنیا و آخرت را تضمین کنیم.

  به امید پیروزی و غلبه بر تمام موانع پیشرفت انسان در طول مسیر زندگی

  مسلم خدری

  نوشته های مشابه

  5 پاسخ به “ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای تغییر و تحوّل‌”

  1. باینگان گفت:

   کاک مسلم سلام مطالب جالبی نوشتی اما بیسودان در باینگان ما را دچار وسوسه کرده اند ما داستان ۲۰۰۰ هزار ساله صحابه ها را نمی خواهیم یا اینکه در سال ۳۰ بار تکرار نکنند بحثهای جدید با کلام خدای متعال

  2. باینگان گفت:

   سلام مطلب دیگر نظر شما در مورد اسقاط چیست ؟ رحم خدا از اسقاط بزرگتر است . ما مذهب شافعی در حال ضرورت می توانیم از مذاهب دیگر تقلید نماییم . ازدواج . حج رفتن . سر فطره ….
   یک میلیون تومان برای اسقاط در باینگان می شود ۱۰۰ میلیون و در حقیقت ۱ میلیون بوده است ۹۹ میلیون سود ماموستا کجا آورده اند . مثلا” ۱ صف ۱۰ نفری ۱۰ میلیون . و ۱۰*۱۰ میشود ۱۰۰ میلیون از سود بانکی هم بیشتر است ۷۲ آیه برای حرام بودن سود بانکی آمده است . قبول کردم و بخشیدم . اگر کسی قبول کرد و نبخشید آیا پسر و دختر و زن می روند ۱ میلیون دیگر را بیاورند من فهمیدم این یک حیله است مثل یک بنگاه . چرا از مذاهب دیگری مثلا” جعفری تقلید نمی کنیم درد جوانان که صیغه کنند و چرا وچرا ….

   • 11 گفت:

    دوست من اگر در قرآن سخنی از اسقاط یافتی بعدا پرسش بنام
    کمی بگرد.
    اسقاط فقط می تواند یک فدیه برای گناهان تلقی شود اگر فدیه پذیر باشند.
    افزایش ثواب هم چیزی نیست خدا از توانش خارج باشد ولی خدا هیچگاه کاره بیهوده و خارج از برنامه نمی کند.
    البته فکر کنم بدان چه کسی هستی

  3. باینگان گفت:

   سلام صبح بخیر هر کسی باشم بنده مسلمانم و مذهب شافعی را دارم و افتخار می کنم به مذهبم . اما در باینگان اسقاط هست که این بدعتها و این حیله شرعی ها کم رنگ شود . سوالی پر سیدم از امام جماعت مسجد ابوبکر الصدیق در مورد اسقاط . گفت هر روحانی که رد نماید سواد ندارد باید از او اجتناب ورزید . حالا من پسری دارم می گوید دو میلیون برایم اسقاط کنید اما نماز نمی خوانم و روزه نمی گیرم . ببین جوانان منطقه از اسقاط و زنده نمودن اسقاط که بعضی از ماموستا انجام می دهند چه نقشی را داشته و اثر نموده است . اولا” هرچه را که کلام خدا باشد من تایید دارم بعدا” احادیث قدسی . پیامبر اسلام ( ص ) . و مذهبم . پس بنظر من اسقاط باید وصیت نماید یا اینکه در زمان زنده باشد صحیح تر است گرچه فدیه پذیر باشد .

  4. باینگان گفت:

   سلام چه شد هیچ جوابی ندادی سخت بود یا اینکه دلیلی نداشتی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *