×

آرمان فیضی
آیا اهل سنت بازهم از کابینه سهمی نخواهد داشت؟؟

 • کد نوشته: 12662
 • ۱,تیر ۱۳۹۶
 • 1096 بازدید
 • ۲ دیدگاه
 • آوای باینگان به پایان عمر دولت یازدهم نزدیک می شویم و در اواسط مرداد ماه دولت دوازدهم کار خود را آغاز خواهد کرد.
  آیا اهل سنت بازهم از کابینه سهمی نخواهد داشت؟؟
 • در این روزها هم بازار گمانه زنی ها در مورد کابینه دولت دوازدهم حسابی داغ شده است.احزاب در حال رایزنی هستند تا بلکه بتوانند افراد مورد نظر حزب خود را درکابینه جدید قرار دهند.گمانه زنی ها حکایت از آن دارد که بیش از نصف وزیران فعلی تغییر خواهند کرد و سخنان رئیس جمهور نیز تا حد زیادی این را تایید کرده است، دکتر روحانی در چند مراسم اخیر به جوان سازی کابینه اشاره کرده اند و اظهار نظرهای معاونین رئیس جمهور نیز از تغییرات به نسبت گسترده حکایت می کند. دکتر روحانی که با مشی اعتدال پا به عرصه انتخابات دوازدهم گذاشت از حمایت گسترده اعتدال گرایان،اصلاح طلبان واصول گرایان معتدل برخوردارگشت وحال قطعا این طیف ها خواهان حضور نمایندگان خود در کابینه هستند.
  اما حال از منظری دیگر به تشکیل کابینه جدید نگاه می کنیم.دکتر روحانی در دو انتخابات یازدهم ودوازدهم ریاست جمهوری همواره تاکید ویژه ای به حقوق اقوام ومذاهب به خصوص اهل سنت کشور داشت و همین موضوع باعث شد اهل سنت ایران در این دو انتخابات ریاست جمهوری اکثر آرای خود را در سبد رای دکتر روحانی قراردهد.
  در انتخابات دوازدهم به گواه اکثر تحلیلگران سیاسی اهل سنت نقش بسیار تعیین کننده ای را ایفا کرد به طوری که با آرای بیش از شش میلیونی خود به دکتر روحانی، بار دیگر ایشان بر مسند ریاست جمهوری تکیه زد. شش میلیون رأیی که اگر به رقیب آقای روحانی داده می شد حال پیروز انتخابات رقیب ایشان بود.
  در این انتخابات بزرگان سیاسی-مذهبی اهل سنت تمام قد از دکتر روحانی حمایت کردند که نتیجه آن برای دکتر روحانی بسیار پربار بود. اما اهل سنت و بزرگان آن به امید تحقق وعده های دکتر روحانی و به خصوص وعده برابری حقوق اقوام و مذاهب بار دیگر به ایشان اعتماد کردند چرا که در دولت یازدهم شمه هایی(هرچند کم!)از توجه به حقوق اقوام ومذاهب را حس کرده ودیده بودند وحال به دنبال تحقق کامل وعده برابری حقوق اقوام ومذاهب وبه خصوص بیانیه ده ماده ای اقوام ومذاهب هستند که در دولت یازدهم به امضای دکتر روحانی رسید اما همه مفاد آن اجرایی نشد.برای کابینه دولت یازدهم علی رغم اصرار نمایندگان اهل سنت دکتر روحانی وزیری از اهل سنت انتخاب نکرد و حال در آستانه دولت دوازدهم مسئله ای که باعث نگرانی شده،این است که لیست های احتمالی وگمانه زنی هایی که برای کابینه دوازدهم منتشر می شود بازهم اسمی از اهل سنت برای پستی درکابینه (وزیر یا معاون رئیس جمهور) دیده نمی شود و اگر این گمانه زنی ها سرانجام به واقعیت بپیوندد حقیقتا بسیار نا امید کننده بوده ومردم اهل سنت را نسبت به دولت مردان بی اعتماد خواهد کرد.
  دراین دوره انتخابات،تعدادی از نمایندگان فعلی وادواری اهل سنت مجلس(به خصوص نمایندگان مناطق کردنشین)که دارای محبوبیت خاصی دربین مردم هستند قاطعانه از دکتر روحانی حمایت کرده و واقعا ازمحبوبیت خود برای پیروزی دکتر روحانی مایه گذاشتند.  بزرگان مذهبی اهل سنت و در رأس آن مولوی عبدالحمید با حمایت قاطعانه خود از دکتر روحانی سنگ تمام گذاشتند.حال آیا پاسخ این همه زحمات بزرگان اهل سنت وپاسخ اعتماد گسترده مردم اهل سنت ایران،باید باردیگر بی اعتمادی از طرف دولت باشد؟ آیا حال که دشمنان نظام،تفرقه افکنی دربین اقوام ومذاهب درایران را نشانه گرفته اند،بهترنیست با انتخاب فرد یا افرادی از اهل سنت در سطح مدیریت کلان کشور،بار دیگر جوابی قاطعانه به این یاوه گویان بدهیم ونقشه دشمنان را بر آب کنیم وبرطبل وحدت هرچه بیشتر بکوبیم؟ آیا سهم اهل سنت با این پشتیبانی عظیم از دولت منتخب حتی یک وزیراهل سنت هم نیست؟.معمولا رؤسای جمهور دراین سالها بحث سهم خواهی را رد کرده اند وبحث شایسته سالاری را پیش کشیده اند،ما هم از این گفته قطعا استقبال می کنیم،اما آیا بعداز سپری شدن یازده دولت،هنوز که هنوز است فردشایسته ای از اهل سنت برای مسندی مانند وزارت پیدا نشده است؟.
  اهل سنت ایران در۲۹اردیبهشت۹۶ یک بار دیگر به خوبی نشان داد که دوستدار نظام جمهوری است وبه آرمان های انقلاب وامام راحل پایبند است وهر کجا که لازم باشد آماده حماسه آفرینی برای ایران اسلامی است.امید است دکترحسن روحانی این همراهی واعتماد را قدر بداند وپاسخ مناسبی برای آن داشته باشد وبا انتخاب فرد یا افرادی از اهل سنت جهت حضور درکابینه،دیوار بی اعتمادی نسبت به اهل سنت برای حضور در کابینه را فرو بریزد وخود را برای همیشه در دل مردم اهل سنت جاودانه نماید.

  ✍️آرمان فیضی دانشجوی اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه

  نویسنده: آرمان فیضی

  نوشته های مشابه

  2 پاسخ به “آیا اهل سنت بازهم از کابینه سهمی نخواهد داشت؟؟”

  1. شهروند گفت:

   بسیار عالی

  2. شهروند گفت:

   آفرین بر این اندیشه و قلم،آگاهی و دلسوزی
   پیروز و سربلند باشید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *