×

معاون استاندار کرمانشاه:
طرح رونق تجارت مرزنشینان تدوین شد

 • کد نوشته: 16185
 • ۱۳۹۹-۱۱-۱۴
 • 837 بازدید
 • ۰
 • آوای باینگان: معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، از تدوین طرحی جامع برای رونق تجارت مرزنشینان (کولبران) خبر داد و گفت: در این طرح به دنبال افزایش درآمد مردم مناطق مرزی و ایجاد اشتغال پایدار برای آنها هستیم.
  طرح رونق تجارت مرزنشینان تدوین شد
 • به گزارش آوای باینگان به نقل از خبرنگار ایرنا، هدایت حاتمی روز دوشنبه در ستاد ساماندهی و نظارت بر مبادلات مرزی از طریق مرزنشینی که در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه و با حضور فرمانداران شهرستان‌های مرزی و نیروهای نظامی و امنیتی برگزار شد، افزود: این ۲ هدف که با ادبیات اقتصادی به آن اشاره شده است در نهایت منجر به توسعه امنیتی خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال پایدار نسبت به افزایش درآمد زمان بیشتری می‌خواهد گفت: دولت علاقه‌مند است در زمینه‌های مختلف به مردم این مناطق یارانه بدهد اما باید طوری این موضوع را مدیریت کنیم تا قابلیت اجرا داشته و به دست افرادی برسد که به آن نیاز دارند.

  حاتمی ادامه داد: با تاکید رییس قوه قضاییه، استاندار کرمانشاه دستور تشکیل کارگروهی برای رفع مشکل تجارت مرزنشینان را دادند و ما هم در این طرح که برای روسای سه قوه ارسال می‌شود، نحوه ساماندهی مرز، کیفیت و کمیت کالا، معافیت‌های مالیاتی و تسهیلات دولتی را به شکلی قابل اجرا تدوین کردیم.

  معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه در این طرح مشکلات و مسایل مرزنشینان شهرستان‌های پاوه، جوانرود، ثلاث‌باباجانی، گیلانغرب، و قصرشیرین دیده شده است، اظهار داشت: بنا داریم از طریق سرمایه‌گذاری، توسعه شغل‌های بومی و معافیت‌های گوناگون سرانه درآمد کولبران را افزایش دهیم.

  فرماندار پاوه هم در این جلسه قوانین گمرک را یکی از مشکلات موجود دانست که باید حل شود و افزود: شهرستان‌های مرزی ۸۰ سال است تجربه کولبری دارند و مقررات مربوط به آنها ایرادات اساسی دارد که باید رفع شود.

  پرویز ایده‌پور، یکی از مشکلات را تشخیص افراد مشمول و کولبران دانست و ادامه داد: درصد تخلف قابل پذیرش در نظام مدیریتی دنیا پنج درصد است اما این درصد خطا برای ما بیشتر است و باید مکانیزمی برای حل این معضل پیدا شود.  

  وی در پایان گفت: تعداد محدودی واردکننده بیشتر منافع مرزی را می‌برند و مهمترین کاری که باید انجام بشود این است که روی افراد مشمول بیشتر کار کنیم تا بعدا به دادن شعارهای مردم‌ فریب متهم نشویم و کاری را انجام دهیم که اجرایی شود.


  پیله وری با کوله بری تفاوت دارد،  برای افراد پیله ور از طرف وزارت صمت کارت بازرگانی معتبر صادر می شود و آنها در مرزها و بازارچه های رسمی اقدام به کار بازرگانی و تجارت می کنند.

  کارت پیله وری برای افراد ساکن در بخش‌های مرزی کشور که سه سال مستمر در این مناطق سکونت داشته باشند صادر می شود اما کوله بران فاقد هرگونه کارت بازرگانی هستند و از طریق مبادی غیررسمی اقدام به وارد کردن کالا می کنند.

  منبع: ایرنا

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *